K pamätnej výstave Sándora Máraia pribudla aj múzejno-pedagogická časť
Novú múzejno-pedagogickú časť výstavy otvorili pri príležitosti prvého výročia otvorenia pamätnej výstavy Sándora Máraia v Košiciach a Dňa maďarskej kultúry. Vo štvrtok ju v priestoroch na Mäsiarskej ulici otvorili Mestský výbor Csemadok v Košiciach a Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku.
Výstava Sándora Máraia sa snaží pomocou drevených edukatívnych prvkov, akými sú panel komiksu, pexeso, obrazy, šrafovacie plochy, skladačka, kocky a magnetická tabuľa, zapojiť motorické schopnosti návštevníkov, pričom chce rozvíjať ich pamäť, vnímavosť a logické uvažovanie. Zároveň sa snaží zachovať historickú dôstojnosť miesta a hravou formou poskytnúť informácie a zaujímavosti o živote spisovateľa Máraia.
[ad][/ad]Vzdelávanie formou interakcie
„Táto miestnosť má slúžiť v prvom rade menším deťom a žiakom základných a stredných škôl. Múzeá a výstavy 21. storočia sa snažia vo svojich expozíciách čím viac zapojiť návštevníkov do vnímania umeleckého zážitku,“ uviedla riaditeľka SNM – Múzea kultúry Maďarov na Slovensku Gabriella Jarábik s tým, že vytvorenie prvkov múzejnej pedagogiky a inovácie finančne podporili ministerstvo ľudských zdrojov v Budapešti a Ministerstvo kultúry SR.
„Gábor Patkós, Réka Patkós a grafička Kata Pap vytvorili estetické edukatívne prvky z trvácneho a kvalitného materiálu, ktoré v horizonte detského vnímania dokážu vysvetliť ťažké pojmy historických udalostí 20. storočia, keď tu žil a tvoril spisovateľ Sándor Márai,“ dodala Jarábik.
Návštevník má možnosť v siedmich miestnostiach expozície spoznať život a tvorbu Máraia.
foto: tasr
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.