Knižnica Jána Bocatia pozýva na literárne večery so slovenskými autormi
Cyklus literárno-hudobných podujatí Štyri večery nepokoja pripravila Verejná knižnica Jána Bocatia (VKJB)v Košiciach. Projekt je zameraný na súčasnú slovenskú literatúru s cieľom predstaviť etablovaných i menej známych spisovateľov s dôrazom na rozmanitosť a rôznorodosť ich autorských prístupov.
Štyri literárne večery budú od septembra každý mesiac jeden za osobnej účasti autorov, informovala Alena Zavocka z VKJB. Prvý sa uskutoční vo štvrtok 17. septembra v novej prístavbe centrálnej požičovne knižnice na Hviezdoslavovej 5. Od 18.00 h budú prezentovať svoju tvorbu dvaja autori pochádzajúci z Košíc – básnici a prozaici Peter Bilý a Martin Vlado.
Bilý strávil niekoľko rokov v Taliansku v kláštornom spoločenstve augustiánskej rehole. Táto neobvyklá životná skúsenosť do značnej miery ovplyvnila jeho literárnu tvorbu. Je autorom štyroch románov a štyroch básnických zbierok. Venuje sa tiež prekladom z francúzskeho, španielskeho a talianskeho jazyka.
Druhého z dvojice spája s Bilým okrem rodiska a priateľstva aj kniha básní Insomnia, ktorá vyšla ako dvojzbierka v roku 2003. Vlado má okrem tohto titulu na svojom konte ďalších osem básnických a prozaických textov.
Hudobne bude podujatie dopĺňať jazzovo-bluesové trio Wild Things, ktoré tvoria študenti Konzervatória Exnárova.
“Druhý večer nepokoja VKJB pripravila na štvrtok 15. októbra. Priaznivci literatúry sa môžu tešiť na poetku Mariku Smoroňovú, básnika a redaktora magazínu experimentálnej a nekonvenčnej tvorby Kloaka Michala Rehúša,” doplnila Zavocka.
Projekt pripravuje VKJB s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.
(TASR)
Ilustračné foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.