26.02.19

Knižnicu Jána Bocatia obohatili vzácne historické dokumenty

foto: (VKJB)

Vzácne historické dokumenty z obdobia od 18. do začiatku 20. storočia obohatili fond regionálneho oddelenia Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach (VKJB).

Ako knižnica informovala, jej odborníci ich objavili v zahraničných antikvariátoch.    

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac

Mimoriadný príspevok KSK 

Prostredníctvom mimoriadneho účelovému príspevku z Košického samosprávneho kraja vo výške 2 000 eur pribudlo dovedna päťdesiat nových prírastkov v latinskom, maďarskom, nemeckom a českom jazyku. Historické dokumenty súvisia s dianím v Košiciach a na východnom Slovensku. Väčšina z nich bola vydaná v Košiciach, ďalšie sa týkajú pôsobenia významných osobností.    

Vo fonde VKJB pribudlo napríklad zobrazenie Košíc na medirytine vydanej Gabrielom Bodenehrom v Augsburgu okolo roku 1720. Najpočetnejšiu skupinu tvoria príležitostné tlače. Tie sa v minulosti vydávali pri významných udalostiach, najmä vo forme oslavnej básne či reči. Boli určené širším vrstvám obyvateľstva a často predstavovali dôležitý zdroj informácií o udalosti alebo osobnosti.

„Cenná je pre nás najmä ich faktografická hodnota, no často aj umelecké prevedenie,“ uviedla riaditeľka VKJB Soňa Jakešová.    

Vzácne prírastky 

Vo fonde knižnice pribudol tiež predpis o získaní plnomocných odpustkov z roku 1826 vydaný košickým biskupstvom pri príležitosti jubilejného roka. Tieto pravidlá určovali veriacim počet vykonaných procesií, predpísaných modlitieb a ďalších náboženských úkonov potrebných na získanie odpustkov. Medzi spomínanými dokumentmi sú aj oslavné básne vydané pri príležitosti menovania prvého košického biskupa Ondreja Szabóa z roku 1804, ale i ďalšie, pochádzajúce z obdobia jeho pôsobenia v Košiciach až po oznámenie o jeho úmrtí v roku 1819. „Tieto tlače mapujú celé jeho biskupské pôsobenie v Košiciach a poskytujú nám dôležité informácie o jeho živote,“ povedala vedúca regionálneho oddelenia VKJB Erika Palágyiová.    

Ďalším prírastkom je niekoľko zväzkov kultúrno-literárneho časopisu Felső Magyar Országi Minerva, ktorý od roku 1825 vychádzal v Košiciach. Všetky novozískané dokumenty sú prístupné k prezenčnému štúdiu na regionálnom oddelení VKJB v Košiciach na Hlavnej ulici.

reklamná správa

Apríl plný výhod v Moris Slovakia s.r.o

Vychutnajte si s Moris Slovakia s.r.o mesiac plný výhod

Zistite viac

(TASR, JH)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím