Kohútie bratstvo a Lajkonik
Výstava je pokračovaním príbehu o krakovských tradíciách. Tento príbeh sa začal v roku 2012 vo Východoslovenskom múzeu (VSM) v Košiciach spolu s expozíciami krakovských betlehemov z kolekcie Historického múzea mesta Krakov.
Aktuálna výstava ukazuje dva iné prejavy mestského folklóru, ktoré sú nerozlučne spojené s dejinami a architektonickým obrazom Krakova.
Kohútie bratstvo za zrodilo spolu s vybudovaním krakovského opevnenia. Vzniklo ako spolok, ktorý mal za úlohu učiť mešťanov brániť mesto pred prípadnými nájazdmi nepriateľov. V priebehu stáročí si vytvorilo bohatý ceremoniál. Hlavnými prvkami bol každoročný turnaj o titul streleckého kráľa a pestrý sprievod bratov v uliciach Krakova. Symbolom Krakovského bratstva sa stal strieborný kohút, ktorým je dekorovaný každý kohútí kráľ ako atribút získanej hodnosti. Je veľdielom zlatníckeho umenia z roku 1565.
Tradícia Lajkonika je spojená s legendou o odrazenom nájazde Tatárov, ktorý sa odohral v roku 1287. Tá hovorí, že Krakov obránili pltníci žijúci neďaleko mesta, v dedinke Zwierzyniec. Pltníci rozbili tatársky oddiel a najšikovnejší z nich sa prezliekol za zabitého chána a na jeho koni sa vybral do Krakova. Pochod Lajkonika je každoročným pripomenutím si tejto udalosti. Bohato zdobený odev Lajkonika pochádza z roku 1904 a spája v sebe tradične poľské a orientálne prvky.
Súčasťou výstavy sú originály odevov a doplnkov, ktoré používali Kohútí bratia a Lajkonik pri slávnostných obradoch. Samotné ceremónie dokumentuje početný obrazový a fotografický materiál. Výnimočná výstava v Historickej budove VSM potrvá do 29. septembra tohto roku.
(vm)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.