Komorné koncerty filharmónia neruší
Ešte štyri koncerty z cyklu Hráme komorne boli plánované na mesiac október. Sláčiková sekcia pod názvom „ŠfK Strings“ mala odznieť v Košiciach i Prešove práve tento týždeň. Kvôli sprísneným opatreniam boli podujatia ohrozené, pretože do povolenej kvóty 50 ľudí sa už publikum nezmestí.
Avšak filharmónia spojila sily s Audiovizuálnym centrom K13 a mestskou televíziou TelKE. Spoločne záznam koncertu ŠfK Strings odvysielajú na svojich facebookových stránkach, a to v pôvodne plánovanom termíne 8. októbra 2020 o 19.00 hod.
[ad][/ad]Dvojitá výzva
Sláčiky ŠfK čaká dvojitá výzva. Jednak musia svoje party zvládnuť bez dirigenta, a zároveň budú hrať bez podpory publika. Umelecké vedenie si na seba zobral koncertný majster ŠfK Maroš Potokár a na otázku, aké bude koncertovanie pre „neviditeľného“ diváka odpovedal
„Ťažko povedať. Našťastie sme také niečo ešte nezažili. Viem, aké je to hrať s publikom a môžem povedať, že je to pre nás veľmi dôležité. Atmosféra publika, jeho pozornosť, sústredenosť, prajnosť či nadšenie nás veľmi povzbudzuje a inšpiruje k čo najlepším výkonom. Som však presvedčený, že naše zanietenie a túžbu hrať a tvoriť sa podarí našim priaznivcom sprostredkovať aj pomocou videozáznamu.“
Komorný charakter koncertu bude podčiarknutý aj tým, že v sále bude chýbať dirigent. „Tento samotný fakt vyžaduje od každého hráča mimoriadnu angažovanosť a koncentráciu na čo najlepšie vnímanie sa navzájom, na väčší nadhľad a dobrú znalosť nielen svojich partov, ale aj partov ostatných nástrojov a schopnosť v tomto širšom kontexte svoj part inteligentne synchronizovať s celkovým hudobným zámerom. To je vlastne práca dirigenta, ktorý tieto veci usmerňuje a uľahčuje tak svojimi gestami celkový priebeh spoločnej interpretácie. O to náročnejšie je to teda bez neho,“ dodáva Potokár.
Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Pripravte sa na rozmanitú dramaturgiu
Program koncertu pozostáva z piatich diel. Divákov s nimi oboznámi lektor dramaturgie ŠfK Peter Katina v úlohe moderátora. Hráči na sláčikové nástroje sú odhodlaní priniesť poslucháčom opäť čosi nové.
Malá, doslova krátka, serenáda pre sláčikový orchester opus 12 od švédskeho skladateľa Larsa Erika Larssona presviští vo svižnom tempe a rozhodne zaujme prekvapeného pozorovateľa.
[ad][/ad]Paul Hindemith je síce známe meno európskej hudby 20. storočia, avšak jeho Päť kusov pre sláčikový orchester budú mnohí počuť pravdepodobne prvýkrát.
Josef Suk, jeden z veľkých Čechov, žil v pohnutej dobe prvej svetovej vojny a toto na neho ťažko doliehalo. Ako skladateľ, violista a člen slávneho českého kvarteta cítil povinnosť napísať hudbu, ktorá by rezonovala na túto dobu a pripomínala slávne dejiny českého národa. Vďaka tomu si vypočujeme meditáciu na staročeský chorál „Svatý Václave!“ z roku 1914.
Edvard Grieg je majstrom malých foriem, predovšetkým suít k historickým hrám. Pre sláčiky zanechal suitu z čias Holbergových, ktorý žil v 18. storočí. Päťčasťová suita sa preto nesie v duchu barokovej bachovsko-händlovskej suity a prináša atmosféru dobových tancov. Patrí medzi často hrávané diela skladateľa.
Podobne ako Ave Maria Charlesa Gounoda, či Air od Johanna Sebastiana Bacha, silné a emotívne Adagio Samuela Barbera je jedným z najhranejších diel nielen hudby 20. storočia. Hráva sa s obľubou v obsadení pre sláčikový orchester a v kontraste s doteraz malými sláčikmi zaznie v početnom obsadení sláčikového orchestra Štátnej filharmónie Košice.
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.