Koncert Svetlo porozumenia bude v košickej Kunsthale
Už po štvrýkrát sa v Košiciach uskutoční unikátny kultúrno-spoločenský projekt Svetlo porozumenia. Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov sa podujatie bude konať 7. novembra v košickej Kunsthale kvôli laserovej harfe, ktorá potrebuje veľký priestor.
Predchádzajúce ročníky sa podujatie konalo v dvoch chrámoch – v židovskej synagóge a evajelickom kostole.
Košický projekt je akoby pokračovaním rovnomenného podujatia, ktoré sa uskutoční už po trinásty raz 3. novembra v Prahe. Hlavným protagonistom je košický rodák, hudobný skladateľ Peter Gyori, ktorý je aj autorom záverečnej skladby. Posolstvom projektu je, aby ľudia bez ohľadu na rasu, náboženstvo a kultúru hľadali to, čo ich spája. Ambíciou projektu je aspoň na chvíľu odstrániť bariéry medzi ľuďmi, náboženstvami a žánrami.
„Sme presvedčení, že najmä dnes, v čase riešenia migračnej otázky a vyhrocovania rozdielov medzi ľuďmi, koncertným projektom Svetlo porozumenia pomáhame ľudí spájať a hľadať medzi nimi spoločnú reč,“ povedal zakladateľ a autor celého projektu Gyori.
Unikátny koncert navzájom prepája odlišné kultúry a ukazuje, že Košice sú schopné vyjadriť solidaritu a jednotnosť pri riešení aktuálnych problémov, ktoré prekračujú hranice Slovenska. Na košickom koncerte tento rok vystúpia Zlaté husle a Dalibor Karvay, Marián Čekovský, Peter Bič Projekt, český violončelista Petr Nouzovský, Jaroslav Dvorský, členovia orchestra a zboru Štátneho divadla v Košiciach pod taktovkou Adriána Harvana, Jeanette Zsigová a Peter Gyori.
Prvý ročník projektu Svetlo porozumenia sa v Košiciach uskutočnil v roku 2013, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Rovnaký projekt má dlhoročnú históriu aj v Čechách, kde sa tento rok koná už trinástykrát.
(MD)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.