Koncertná sála Domu umenia prešla obrovskou premenou
AKTUALIZOVANÉ
Okrúhle 50. výročie oslávi Štátna filharmónia. Dopriala si darček v podobe obnovy veľkej koncertnej sály Domu umenia.
So stavebnými prácami začali v júli a momentálne finišujú s poslednými úpravami.
Pomáhala aj plošina
Od začiatku rekonštrukcie do dnešného dňa ukončili množstvo prác. „Vymenili sme uchytenia sedačiek, čo nám zabralo snáď najviac času. Následne sme vymenili starú podlahovú krytinu, zrenovovali pódium, vymaľovali sálu, vyčistili odvetrávacie šachty, ktoré v budúcnosti budú slúžiť na výmenu vzduchu,“ vyrátal činnosti Július Klein, riaditeľ filharmónie. Spomenul, že milovníci hudby ocenia aj lepšiu akustiku v koncertnej sále. „Do sály sa nám podarilo doviezť aj zdvižnú plošinu, ktorá sa vie vysunúť do výšky približne dvadsať metrov, inak by maľovanie nebolo možné,“ spomenul Klein.
[ad][/ad]Koncertná sezóna začne už budúci týždeň, zatiaľ však s menším komfortom pre návštevníkov.
„Momentálne sú vo výrobe nové sedadlá, ktoré budeme inštalovať koncom októbra. Vtedy bude súbor koncertovať mimo Košíc, takže by sme to mali stihnúť. Dočasne je pre návštevníkov zabezpečené náhradné sedenie,“ doplnil Klein. Vymení sa až takmer štyristo sedadiel.
Filharmónia získala od ministerstva kultúry 200-tisíc eur a z vlastných zdrojov investovala ďalších 40-tisíc.
Pribudne galéria fotografií
Do budúcnosti by chcel riaditeľ opraviť aj balkón, s čím sa v tejto fáze rekonštrukcie nerátalo. „Veríme, že dostaneme aj ďalšie peniaze,“ dúfa Klein. Návštevníci koncertov si budú môcť počas novej sezóny pozrieť historické aj súčasné fotografie dokumentujúce život symfonického orchestra v Košiciach.
Dom umenia bol v minulosti neologickou synagógou, ktorú postavili na základe návrhu svetoznámeho maďarského architekta Lajoza Kuzmu. Do užívania ju odovzdali v roku 1927 bratia Barkányovci. S unikátnou elipsovitou kupolou zavŕšenou Dávidovou hviezdou vo výške 37 metrov a s kapacitou 1 100 osôb sa synagóga stala pýchou nielen košickej židovskej komunity, ale aj mesta. Po vojne najprv slúžila ako sklad obilia. V 50. rokoch 20. storočia prešla synagóga do rúk miestneho národného výboru. V roku 1958 k nej pristavali ďalšiu časť a vznikol Dom umenia podľa projektu Leopolda Czihala. Na mieste zbúranej predsiene synagógy pribudla spoločenská prístavba (foyer). Od roku 1968 v tejto budove sídli Štátna filharmónia Košice. Po vzniku samospráv v roku 1991 prešla nehnuteľnosť do vlastníctva mesta Košice. Od roku 1994 prebieha spor medzi radnicou a židovskou náboženskou obcou o vydanie synagógy.
foto: Veronika Janušková
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.