Konzervatoristi si zahrajú s filharmonikmi
Zaujímavý projekt s názvom Konzervatoristi hrajú s filharmonikmi je mimoriadnou príležitosťou pre mladých študentov, budúcich umelcov, vyskúšať si hru v profesionálnom symfonickom orchestri.
Študenti košického konzervatória sa zúčastnia na celom procese prípravy zajtrajšieho večerného koncertu. Pod taktovkou skúseného dirigenta Petra Šumníka, ktorý pracuje aj s mládežou na konzervatóriu v Ostrave, sa mladí hudobníci zoznámia so pútavým programom.
Ako prvá z pódia v Dome umenia zaznie orchestrálna suita Sigurd Jorsalfar nórskeho skladateľa Edvarda Griega, ktorá, podobne ako všetky jeho diela, upúta výrazne nórskym národným koloritom. Trojčasťová suita patrí k obľúbeným číslam svetového populárneho repertoáru.
V podaní filharmonikov i študentov si publikum vypočuje aj Koncert pre husle a orchester g mol Maxa Brucha. Sólového partu sa zhostí huslista Žiga Brank. Hosť zo Slovinska okrem iného pôsobí aj pedagogicky na Hudobnom a tanečnom konzervatóriu v Ľubľane.
Bruchov prvý husľový koncert reprezentuje konzervatívny romantizmus, poskytuje zážitok z výsostne huslistického sólového partu a dojímavej melodiky. Pomalá časť formovo trochu netradičného diela sa radí medzi najkrajšie v celej husľovej koncertantnej literatúre.
Pri hudbe 19. storočia zostane aj druhá časť večera, počas ktorej sa dramaturgia koncertu presunie k ruskému národnému symfonizmu.
Druhá symfónia talentovaného symfonika Alexandra Borodina, predstaviteľa tzv. Mocnej hŕstky, sa vyznačuje mohutným orchestrálnym znením, smelou harmóniou a širokými melodickými líniami, v ktorých pôvodne vyštudovaný doktor medicíny rád uplatňuje aj prvky staroruskej hudby, ľudovej piesne a orientálneho folklóru. Symfónia býva nazývaná tiež „Bohatierska“ a jednotlivé časti sa interpretujú ako výjavy zo života ruských bohatierov.
Večer konzervatoristov a filharmonikov teda prinesie zaujímavé diela tradičného orchestrálneho repertoáru v tak trochu netradičnom obsadení.
(lech)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.