Košičan skríži zbrane v neľútostných súbojoch ilustrátorov
Moderná hektická doba ovplyvňuje aj umenie. Pokojný ateliér a v ňom inšpirovaný umelec, ktorý v tichu a samote tvorí výtvarné diela alebo s paletou, farbami a maliarskym stojanom vyráža do prírody, sa pomaly stáva minulosťou. Súčasný umelec tvorí často v stresujúcich podmienkach. Pred publikom, s časovým obmedzením, pod tlakom. Taká je aj medzinárodná súťaž Raw Art Wrestling (RAW). Ako jediný Slovák v nej obstál a v semifinálovom súboji bude obhajovať svoj talent Košičan Radoslav Repický.
Pod skratkou RAW sa ukrýva unikátna ilustrátorská súťaž. Jej nosnou myšlienkou je živý ilustrátorský súboj pred publikom. Namiesto zbraní však výtvarníci používajú najrôznejšie maliarske nástroje – od štetcov, fixiek, sprejov až po moderné digitálne technológie.
Tvorivé úskalia
Na treťom ročníku súťaže, ktorý sa každoročne koná v Prahe, bude súťažiť aj absolvent košickej fakulty umení a učiteľ Školy úžitkového výtvarníctva. Súťaž sa začala kvalifikačnými kolami, ktoré prebiehali cez internet. Zhruba v trojtýždňových intervaloch dostávali súťažiaci zadania, na vypracovanie ktorých mali zhruba týždeň. Stovka nádejných i ostrieľaných grafikov a ilustrátorov sa tak musela popasovať s niekedy až absurdnými témami, napríklad Zombie zoo, Black Sabath či Einsteinova zbierka motýľov. „Dosť ma potrápil text surrealistickej básne, ktorú som mal graficky spracovať,“ priznáva Rado Repický. Surrealistické texty sú náročné samy o sebe. Navyše tento bol v češtine a niektorým slovám som vôbec nerozumel,“ usmeje sa pri spomienke na tvorivé úskalia súťaže. Zo stovky súťažiacich sa však mladý košický výtvarník prebojoval do semifinále, ktoré bude už túto sobotu v Prahe.
Pôjde do tuhého
Kým v predkolách mali výtvarníci na spracovanie témy týždeň, semifinálové kolo bude extrémne náročné. Tému sa dozvedia tesne pred štartom súťaže a na jej spracovanie budú mať rovných 90 minút. Navyše, pred početným publikom a pod drobnohľadom odbornej poroty. „Hodnotiť kvalitu našej práce bude napríklad svetový odborník, chodiaca encyklopédia street artu a mural artu, Lee Bofkin z Anglicka či Jama Jurabaev, ktorý je majstrom v ilustrácii pre herný a filmový priemysel,“ vymenúva členov poroty mladý Košičan. Českú scénu bude v porote zastupovať brniansky komiksový autor a ilustrátor Tomáš Kučerovský a Jan Šrámek. „Teším sa aj na hodnotenie Vladimíra Broža,“ spomína ďalších porotcov Rado Repický. „Je to známa osobnosť českej graffity scény, raper a komiksový výtvarník.“
Analóg a digitál
Na súťaži sa zúčastní 20 semifinalistov. Polovica z nich – medzi nimi aj Rado Repický, bude tvoriť klasickými výtvarnými prostriedkami, ďalších desať použije na stvárnenie témy digitálne technológie. V semifinálovom kole sa odohrajú štyri súboje po piatich ilustrátoroch. Zo súboja vzíde osem víťazov, ktorí sa v marci stretnú vo finále o titul ultimátneho šampióna. Skvelá skúsenosť z Čeky Pointu Obavy z publika a stresu Rado Repický nemá. Od roku 2012 sa ako výtvarník zúčastňuje talkshow Mariána Čekovského Čeky Point. „Počas programu tvorím obraz na tému, ktorú rozoberajú hostia. Tiež mám na to obmedzený čas a pracujem pred živým publikom,“ konštatuje s dávkou odvahy Repický. „Navyše stíham počas talkshow pripraviť aj karikatúry hostí. Odovzdávam ich na konci programu ako malý darček,“ upresňuje.
Semifinále súťaže Raw Art Wrestling bude už zajtra v Prahe. Jedinému zástupcovi Slovenska, Košičanovi Radovi Repickému, držíme palce!
(* 1984, Michalovce)
Zmaturoval na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach, kde aj pôsobí ako učiteľ. V roku 2009 ukončil štúdium na Fakulte umení Technickej Univerzity v Košiciach v ateliéri prof. Rudolfa Sikoru. Vystavoval v Nemecku, Rakúsku, Francúzku, Maďarsku, Belgicku a v Českej republike. Participoval na rôznych projektoch v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013. Jeho rukopis nesie fasáda budovy na Brigádnickej ulici. Od roku 2012 spolupracuje s Mariánom Čekovským v rámci talkshow Čeky Point. Vďaka tejto spolupráci vyhotovil a odovzdal karikatúry rôznym umelcom (Peter Lipa, Martin Dejdar, Lukáš Adamec, atď). Spolupracoval aj s Katkou Knechtovou – jeho obraz sa objavil vo videoklipe „V krajine zázrakov“. Venuje sa maľbe, kresbe a komiksu.
Foto: archív rr
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.