Košičan zdokumentoval lov na gang pytliakov v Indonézii
Minulý rok v apríli sme písali o tom, ako Košičan Michal Gálik a Čech Tomáš Ouhel založili trojčlenný česko-slovenský tím WILDLIFE GUARDS. Vydali sa do Indonézie, kde sa im podaril neuveriteľný kúsok. Chytili gang pytliakov s korytnačími vajíčkami. V pláne mali o tom natočiť dokumentárny seriál. Podarilo sa. Slovenskú premiéru mal v piatok v Kine Úsmev.
Dvojdielny dokument s názvom WILDLIFE GUARDS divákov zaviedol do cestovateľského raja na Borneu. „Ekologickí detektívi“ sa vydali po stopách pašerákov a pytliakov. „V súčasnosti naša príroda veľmi trpí. Je potrebné jej venovať veľkú pozornosť a šíriť myšlienku ochrany prírody. Chcel som tento dokument poňať trochu inak. Má prvky klasického dokumentu, ale i povedzme vlogu, čo je dnes veľmi populárne. Ide o osobnejšiu výpoveď toho, čo sa dnes vo svete deje.“
[article slug=”kosican-pomohol-chytit-gang-pytliakov-v-indonezii”][/article]Nie je to prvý dokument z Indonézie
Michal bol v Indonézii pred ôsmimi rokmi, kde natáčal dokumentárny film Zelená púšť. Hovorí o negatívnom vplyve človeka na dažďové pralesy na tropickom ostrove Borneo. Do Indonézie sa vrátil na podnet Tomáša Ouhela, ktorý sa ochrane prírody v tejto krajine dlhodobo angažuje. „Väčšinou príležitostí, kam vyrazím prichádzajú samé. Takéto veci sa nedajú robiť tak, že človek ide do úplného neznáma. Indonézia je pre mňa krajina, kde som začínal. Tomáš v Indonézii dlhšie žil a ovláda aj ich jazyk. Je náročné robiť niečo také na mieste, kde sme predtým nikdy neboli.“
[ad][/ad]Dvojdielny seriál
Prvý diel dokumentu WILDLIFE GUARDS hovorí o tom, ako sa im podarilo zadržať šesťčlennú posádku s podozrivým obsahom nákladu. Okrem vajíčok chránených korytnačiek, ktorých bolo 1 209 sa na lodi našlo aj približne päť kilogramov výbušniny a desať fliaš, ktoré boli pripravené na výrobu trhaviny. Páchatelia boli zadržaní a predvedení na výsluch do mesta Tarakan.
Po roku sa do Indonézie vrátili. Na základe čoho vznikla druhá časť dokumentu. V nej sa venujú suvenírom z korytnačích pancierov a šíreniu osvety ochrany prírody na 30 školách na ostrovoch pri severnej Sumatre (pozn. red. práve tam je vysoká miera pytliačenia).
Prednášateľmi na školách sú samotní pytliaci. Žiakom hovoria o tom, že by nemali pytliačiť, vyrábať a predávať suveníry z korytnačích pancierov. „Počas toho ako sme tam boli prebiehal na Sumatre paralelne ešte jeden projekt Zoo Liberec, v rámci ktorého požiadali o grant.“
Zaoberajú sa ochranou korálov, vzdelávaním a pod. „Aby sa pytliaci stali prednášateľmi na školách, museli im za to niečo sľúbiť. Každý dostal menšiu loď, čo bola ich veľká motivácia. Financované to bolo z grantu.“
Dva mesiace – dve krajiny
Michal v júli navštívil Ugandu. „Najbližšie ma čaká postprodukcia dokumentu o zebrách práve z tejto krajiny.“
V auguste bol zase v Kongu. „Bola to komplexnejšia expedícia. Bolo tam asi sedem členov expedície a ja som natáčal každého rolu. Nie je to jednoduchý scenár. Uvidíme, či máme dostatok materiálu a urobíme dokument teraz, alebo počkáme ešte niekoľko rokov, a potom z toho zostriháme rozsiahlejšie dielo.“
Do Konga išli predovšetkým na prieskum nechránených oblastí pralesa, na ich monitoring a zistenie stavu populácie zvierat. „My vieme, čo žije v chránených parkoch, ale v nechránených nie. Zistili sme napríklad, že sa tam žijú gorily, šimpanzy. Prišli sme aj na to, že tam sú koncesie, ktoré umožňujú výrub a ťažbu stromov. Dôležité je upozorňovať miestne úrady, aby sa venovali aj nechráneným územiam.“
V tíme dvaja Košičania
Súčasťou tímu bol aj ďalší Košičan, Martin Panulin, ktorý mal na starosti produkciu. „S Mišom sa poznám už veľmi dlho. Oslovil ma s tým, že by potrebovali človeka, ktorý by to celé v podstate organizoval.“
Martin nám prezradil, že ho námet veľmi zaujal, a preto dlho neuvažoval nad tým či do toho pôjde. „Zaujalo ma najmä to, že je to dokument, ktorý má reálny dopad na planétu.“
Najväčší strach pociťoval z toho, či sa film vôbec podarí. „Investovali sme do toho energiu, a takisto aj naše peniaze. Keď poviete niekomu v Čechách či na Slovensku, že idete chytať pytliakov, tak tento námet nepredáte. Museli sme prísť už s nejakým materiálom, aby sa nám to podarilo.“
KOŠICE:DNES v dokumente
V druhej časti dokumentu sa na jednom zábere objavil aj denník KOŠICE:DNES. „Keďže ste už o nás v rámci tohto záťahu písali, zobrali sme ho so sebou, že sa nám možno zíde.“ Naše noviny sa tak dostali až do Indonézie. „Bola by sranda, ak by ich čítali aj Indonézania.“
Dokument si môžete pozrieť TU:
Košičan Michal Gálik (29) vyštudoval ekológiu a etológiu živočíchov na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Fascinácia prírodou ho priviedla k myšlienke využiť dokumentárny film ako médium na šírenie osvety o globálnych ekologických problémoch. Pozoroval horské gorily v Kongu, poukázal na globálny problém s palmovými plantážami v Borneu. Natočil štyri dokumentárne filmy a niekoľko cestovateľských reportáží. Pred dvoma rokmi vyhral výberové konanie v spoločnosti Sygic na pozíciu Sygic Traveler, ktorej náplňou bolo rok cestovať a sprostredkovať to najlepšie z celého sveta pomocou 360° videí a fotografií. Na cestách strávil 195 dní, z nich 149 natáčal. Videl 1 264 miest a natočil 3 335 záberov.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.