05.09.18

Košice ožijú umením. Štartuje Festival divadiel strednej Európy

foto: Veronika Janušková

Novú divadelnú sezónu už dnes (5. septembra) otvorí päťdňový maratón z repertoáru renomovaných divadiel zo štyroch krajín – Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. 

Dvanásty ročník Festivalu divadiel strednej Európy do Košíc prinesie skvelé predstavenia, ale aj sprievodné podujatia. Umením ožijú divadelné a kultúrne sály aj verejné priestory. 

reklamná správa

Osobnosť, človek, jednotlivec

Na milovníkov umenia čaká deväť divadelných predstavení v Historickej budove Štátneho divadla (ŠD), Kasárňach/Kulturparku, Divadle Thália či Bábkovom divadle. 

„Ústrednou tematikou tohto ročníka je Osobnosť, človek, jednotlivec - pohľadom rôznych divadelných žánrov a spracovaní. Predstavia sa divadlá regiónu, diváci budú mať možnosť porovnať si ich produkciu, umelecké spracovanie aj herecké výkony,“ hovorí riaditeľ festivalu František Ténai z občianskeho združenia Košické divadlo.  

Ako prvé sa dnes o 17. hodine predstaví trnavské Túlavé divadlo s hrou Romeo, Júlia a vírus. Kulisou im bude priestor pred budovou divadla a Spievajúca fontána. 

Za 12 rokov si Festival divadiel strednej Európy našiel v Košiciach mnoho fanúšikov. foto: veja
Za 12 rokov si Festival divadiel strednej Európy našiel v Košiciach mnoho fanúšikov. foto: veja

Hviezdne obsadenie

V Historickej budove ŠD sa dnes o 19. hod. predstaví Slovenské národné divadlo. V inscenácii Elity sa môžu diváci tešiť najmä na hviezdne obsadenie – hercov Richarda Stankeho, Dana Heribana, Alexandra Bártu, Emila Horvátha, Ľubomíra Pauloviča, Táňu Pauhofovú a Emíliu Vášáryovú.

reklamná správa

Súčasťou festivalu sú aj sprievodné podujatia. Organizátori zaradili do programu okrem iného aj premietanie experimentálneho filmu Robinson & Crusoe. Film vznikol v Košiciach v réžii Jána Sabola, uvidíte ho v Kine Úsmev. 

„Zaujímavosťou a lákadlom budú určite aj raňajky s hereckými osobnosťami SND,“ dopĺňa Ténai. 

Program Festivalu divadiel strednej Európy

Štvrtok, 6. september
-Teatr dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego, Walbrzych (PL) 
Aldona Kopkiewicz: Keby Pina nefajčila, tak by žila 18.30 hod., Historická budova ŠD Košice
Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica (SK)
Ghost/Prízrak 21.00 hod., 
Kasárne/Kulturpark

Piatok, 7. september
Štúdio 12, Bratislava (SK) 
Martin Pollack: Americký cisár, 18.00 hod., Historická budova ŠD Košice
Robinson&Crusoe, film 21.30 hod., Kino Úsmev
Viac informácií na www.kosicefest.eu. 

(EH)

 

(EH, SD)

reklamná správa

Čítajte viac: divadlo kultura

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím