20.04.16

Košická hudobná jar 2016

Už zajtra, vo štvrtok 21. apríla, Štátna filharmónia Košice (ŠfK) slávnostne otvorí 61. Košickú hudobnú jar, ktorá aj tento rok ponúkne originálne projekty, zaujímavé osobnosti a neopakovateľné zážitky.


Priaznivá atmosféra mesta a priateľské vzťahy privedú do metropoly východu renomovaných umelcov ako je operná diva Ľubica Vargicová, svetoznáma violončelistka Michaela Fukačová, dirigenti Leoš Svárovský a Ondrej Lenárd. Pozvanie do Košíc prijal aj český súbor starej hudby Musica Florea a Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala z Bratislavy, ktorý v tejto sezóne oslavuje 55. výročie svojho založenia. „Pozoruhodná je aj programová rôznorodosť festivalu – hudba zaznie vo svojich najrozmanitejších podobách (opera, barok v štýlovej interpretácii, jazz, prepojenie dramatického umenia a hudby, vokálno-symfonické dielo…).“ hovorí dramaturgička ŠfK, Mária Kornucíková.

 

OTVÁRACÍ KONCERT

21. apríl 2016, Dom umenia o 19:00 hod.
ŠfK, Leoš Svárovský
Ľubica VARGICOVÁ, soprán

Štátna filharmónia Košice (ŠfK) otvorí tohtoročnú hudobnú jar s renomovanou opernou sólistkou, Ľubicou Vargicovou. Slávnostný galavečer 21. apríla pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta filharmonikov Leoša Svárovského poteší hudobných „fajnšmekrov“ skvostmi opernej literatúry. Náročné, virtuózne a bravúrne. Také budú najslávnejšie operné árie v interpretácii Ľubice Vargicovej, poprednej sólistky opery SND. V programe otváracieho koncertu nájdeme aj meno slovenského umelca, skladateľa a publicistu Petra Zagara. Jeho dielom filharmonici na úvod reagujú aj na Rok slovenskej hudby, ktorý rezonuje aj za hranicami Slovenska.

Ľubica Vargicová

Je častým hosťom najprestížnejších európskych operných domov (Hamburg, Mníchov, Budapešt, Berlín, Praha, Madrid a iné) a koncertných sál Nemecka, Japonska i SA. Spev študovala na Konzervatóriu a na VŠMU v Bratislave (prof. Vlasta Hudecová), kde už počas vysokoškolských štúdií hosťovala v SND. Neskôr sa zaradila medzi popredné sólistky operného súboru SND, kde zažiarila ako Lucia di Lammermoor, Kráľovná noci v Čarovnej flaute, Amina v Námesačnej, Olympia v Hoffmannových poviedkach a iné.

Jej medzinárodnú kariéru odštartovalo účinkovanie na Salzburgerfestspiele v Hoffmannových poviedkach (Olympia) a v Metropolitnej opere v New Yorku v predstavení Mozartovej Čarovnej flauty (Kráľovná noci). V posledných sezónach zaujala ako Zerbinetta v Straussovej opere Ariadna na Naxe, Júlia v Gounodovej opere Rómeo a Júlia , v titulných úlohách Donizettiho opier Marie di Rohan (Janáčkova opera Brno) a Dcéra pluku, ktorú spievala aj v hamburskej Štátnej opere.

 

Len ART Quartet a hostia

A. Harvan
25. apríl 2016, Východoslovenská galéria o 19:00 hod.
Erik Jámbor, klavír
Adrián Harvan, saxofón
A. Dvořák – J. Haydn – A. Harvan

Koncert košického telesa, LenART Quartet prinesie v unikátnych priestoroch Východoslovenskej galérie premiéru novej kompozície Adriána Harvana s názvom Swingin´Classic, skomponovanej pre festival Košická hudobná jar. Okrem nej v podaní umelcov zaznie aj druhé sláčikové kvarteto Josepha Haydna z Op. 54, ktoré patrí k šestici skladateľových odvážne dramatických kvartet venovaných Johannovi Tostovi, huslistovi na dvore grófa Esterházyho, ktorému svoje kvartetá venoval aj W. A. Mozart.

S druhým hosťom večera, Erikom Jámborom, LenART Quartet zahrá druhé Klavírne kvinteto A dur Antonína Dvořáka, ktoré sa v mnohých smeroch označuje ako reprezentatívne dielo autorovho skutočne zrelého majstrovstva. Dvořák na vrchole svojich tvorivých síl geniálnym spôsobom kombinoval ľudové prvky s princípmi európskej hudby a tým dospel k ich osobitej a presvedčivej syntéze, ktorú môžeme počuť aj v tomto kvintete.

 

VIVAT VIVALDI!

26. apríl 2016, Seminárny kostol sv. Antona Paduánskeho o 19:00 hod.
Musica Florea, umelecký vedúci a dirigent Marek Štryncl
Jan Mikušek, kontratenor

Dobre zaužívanou tradíciou festivalu Košická hudobná jar je uvádzanie starej hudby v špičkovej, štýlovo poučenej interpretácii. Barokový súbor Musica Florea sa pod vedením Mareka ŠTRYNCLA ako jedno z prvých profesionálnych telies v Českej republike začalo realizovať v oblasti uvádzania starej hudby na originálnych nástrojoch, alebo ich replikách spôsobom približujúcim sa dobovej interpretačnej praxi. Štúdium historických prameňov a estetiky, ako aj oživovanie zabudnutých interpretačných štýlov, patrí k základnému poslaniu súboru Musica Florea, ktorý sa na koncerte v rámci KHJ zameria na hudbu Antonia Vivaldiho. Jeho majstrovské koncerty, sonáty, či diela Stabat mater a Nisi Dominus v barokovej interpretácii neznejú v Košiciach tak často. Hosťom tohto zaujímavého večera bude kontratenor Jan MIKUŠEK.

 

VELIKÁNI

28. apríl 2016, Dom umenia o 19:00 hod.
ŠfK, Ondrej Lenárd, Jan Mráček, husle
L. van Beethoven: Koncert pre husle a orchester D dur
P. I. Čajkovskij: Symfónia č. 6 h mol „Patetická”

Festivalový symfonický koncert je veľkým návratom charizmatického dirigenta Ondreja Lenárda do Košíc. Koncert VELIKÁNI pod jeho taktovkou ponúka príjemný romantický program. V interpretácii vynikajúceho mladého českého huslistu Jana Mráčka zaznie Beethovenov jediný husľový koncert D dur, vyžadujúci od huslistu okrem nemalej dávky virtuozity predovšetkým hlboký ponor do hudobného mystéria diela. Po ňom zaznie Čajkovského azda najstrhujúcejšie a najdokonalejšie dielo, „Patetická” symfónia č. 6, ktorú pozná asi každý milovník klasickej hudby. Sám skladateľ, presvedčený o hodnote diela, ju označil za svoju „najlepšiu skladbu”, ktorá dnes patrí medzi skutočné skvosty klasickej symfonickej hudby a teší sa bezhraničnej popularite.

 

Dominmika Kavaschova1
SHAKESPEAROVSKÉ PODOBY LÁSKY

3. máj 2016, Dom umenia o 19:00 hod.
Literárno-hudobný večer venovaný W. Shakeaspearovi
slovo: Dominika Kavaschová, Alexander Bárta, Peter Cibula, Ľubo Juhás
hudba: Miloslav Študent, lutna

Pred 400 rokmi (1616) zomrel William SHAKESPEARE, autor skvelých divadelných hier, ktoré inšpirovali mnohých umelcov k vytvoreniu nových diel – opier, symfónií, muzikálov, filmov…. Shakespeare sa údajne narodil v tom istom roku v ktorom zomrel Michelangelo… Dátum narodenia nie je istý, vieme, že zomrel 23. apríla 1616 v Stratforde – v rovnaký deň ako v Madride Miquel Cervantes.

Literárno-hudobný večer, komponovaný z príbehov, úkladov a zrád, no hlavne lásky – tej mocnej kňažky – z pera jedného z najväčších dramatikov všetkých čias, vám ponúkame v našom albume nesmrteľného času. V režijnom pohľade Petra Cibulu večer ponúkne päticu najslávnejších Shakespearových hier v interpretácii hercov Dominiky Kavaschovej, Alexandra Bártu a Ľuba Juhása. Atmosféru Shakespearovských čias nám hudbou na dobovom nástroji priblíži Miloslav Študent.

 

ČARO – VÁŠEŇ – OHEŇ

5. máj 2016, Dom umenia o 19:00 hod.
ŠfK, Konstantin Dobroykov
Michaela Fukačová, violončelo
A. Ljadov: Začarované jazero
E. Elgar: Koncert pre violončelo a orchester
I. Stravinskij: Vták Ohnivák

Pod taktovkou talentovaného bulharského dirigenta Konstantina Dobroykova zazneli s veľkým úspechom v Dome umenia raritné diela i známe symfonické opusy. Festival Košická hudobná jar opäť ponúka priestor aj na uvedenie menej hrávaných, avšak o to zaujímavejších diel. Jedným z nich je aj rozprávkový symfonický obraz Začarované jazero ruského skladateľa Anatolija Konstantinoviča Ljadova, menej známeho prívrženca Mocnej hŕstky.

Výnimočnou udalosťou na tomto koncerte nepochybne bude aj historicky prvé uvedenie hudby k celému baletu Vták ohnivák Igora Stravinského v Štátnej filharmónii Košice. Dobroykov však nebude jediným lákadlom večera. V interpretácii Michaely Fukačovej, ktorá patrí k svetovej interpretačnej elite, zaznie krásny neskororomantický koncert pre violončelo a orchester od Edwarda Elgara.

 

KLAVÍRNE DUO

9. máj 2016, Východoslovenská galéria o 19:00 hod.
Stanislav Zamborský a Dana Šašinová
I. Stravinskj * K. Czerny

Dana Šašinová–Satury a Stanislav Zamborský patria k významným interpretom slovenského klavírneho umenia. Na koncerte predstavia svoj unikátny projekt virtuóznych skladieb pre štvorručný klavír. Grande sonate f mol op. 178 Carla Czerneho patrí síce k menej hrávaným koncertným dielam, napriek tomu ide o jedno z najbrilantnejších diel v literatúre pre štvorručný klavír. Balet Svätenie jari Igora Stravinského patrí k zlomovým dielam hudby prvej polovice 20. storočia. V úprave pre štvorručný klavír je skladba rovnako strhujúca ako vo svojej orchestrálnej verzii.

 

Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala

10. máj 2016, Východoslovenské múzeum o 19:00 hod.
umelecký vedúci Evald Danel
W. A. Mozart – J. Suk – R. Berger – A. Dvořák

V roku 1960 vznikol na pôde Slovenskej filharmónie Slovenský komorný orchester (SKO), pri zrode ktorého stál vynikajúci huslista Bohdan Warchal (1930–2000). Pod vedením majstra Warchala sa sformoval na popredného predstaviteľa slovenského interpretačného umenia v zahraničí. Ťažiskom repertoáru bola hudba baroka, neskôr i hudba 19. a 20. storočia vrátane množstva premiér slovenských a zahraničných skladateľov. SKO sa pod vedením svojho zakladateľa zúčastnil na významných hudobných festivaloch a koncertoval na prestížnych svetových pódiách. Pre domáce a zahraničné nahrávacie spoločnosti súbor nahral vyše 100 titulov hudby rôznych štýlových období.

Bohdan Warchal viedol orchester celých 40 rokov, jeho nástupcom sa stal Ewald Danel, ktorý je umeleckým vedúcim orchestra od roku 2001. Repertoárové ťažisko omladeného telesa sa jemne posunulo v prospech romantizmu a hudby 20. storočia. Okrem pravidelných koncertov na pôde Slovenskej filharmónie a koncertných turné v zahraničí orchester pracuje na mnohých mimoriadne zaujímavých projektoch, pre slovenské publikum stvárňuje doteraz u nás neuvedené diela svetových autorov.

 

ZÁVEREČNÝ KONCERT

12. máj 2016, Dom umenia o 19:00 hod.
ŠfK | Zbyněk Müller
Andrea Vizvári, soprán
Magdalena Idzik, alt
Adam Zdunikowski, tenor
Jiří Sulženko, bas
Zbor Kardinála Mindszentyho, Miškolc
J. A. Rejcha: Sinfonia
G. Rossini: Stabat Mater

Záverečný koncert Košickej hudobnej jari opäť patrí veľkolepému dielu, Stabat Mater operného velikána G. Rossiniho.

Maďarský zbor Kardinála Mindszentyho z Miškolca, štyria sólisti a orchester Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou šéfdirigenta ŠfK Zbyňka Müllera slávnostne ukončia tento ročník košického medzinárodného hudobného festivalu. Stabat Mater je napriek Rossiniho pragmatizmu dielom s veľkou dávkou emočného záberu a duchovného ponoru. Na KHJ zaznie vo výnimočnom medzinárodnom slovensko-česko-poľsko-maďarskom obsadení.

 

Košická hudobná jar

 

Foto: archív šfk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím