Košická hudobná jar oslávi šesťdesiatiny
Medzinárodný festival Košická hudobná jar (KHJ) patrí medzi najstaršie podujatia na Slovensku. Každoročne privádza do východoslovenského regiónu množstvo významných umelcov. Už 60 rokov festival poskytuje priaznivcom klasickej hudby neopakovateľné umelecké zážitky blížiace sa ponuke v najväčších kultúrnych centrách Európy.
Jubilejný ročník KHJ sa vďaka dlhodobým priateľským kontaktom odvíja predovšetkým od spolupráce so špičkovými umeleckými osobnosťami. Jarný festival sa teda ponesie v duchu dobrých vzťahov a priaznivej atmosféry v Košiciach, vďaka ktorej pozvanie prijali skvelí domáci i zahraniční umelci.
Dramaturgia jubilejného ročníka do programu zaradila šesť symfonických, päť komorných koncertov a viaceré sprievodné podujatia. Uviedli to na dnešnej tlačovej besede riaditeľ Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) Július Klein a dramaturgička Mária Kornuciková.
SVETOVÁ ŠPIČKA
Otvorenie KHJ zverila ŠfK špičke spomedzi svetových klaviristov, francúzsko-americkému hudobníkovi ruského pôvodu Eugenovi Indjićovi.
Výsledkom blízkeho vzťahu s umelcom sú až dve podujatia – samostatný klavírny recitál spojený s otvorením výstavy obrazov Vladimíra Kaderu (15. 4.) a slávnostný Otvárací koncert (16. 4.).
„Štátna filharmónia Košice disponuje vynikajúcim koncertným krídlom Steinway & Sons, ktoré sme sa pri tejto jedinečnej príležitosti rozhodli využiť čo najviac, teda pridaným klavírnym recitálom fenomenálneho Eugena Indjića,“ hovorí dramaturgička filharmónie, Mária Kornucíková.
Na otváracom koncerte sa Eugen Indjić predstaví v Ravelovom Klavírnom koncerte G dur. Štátna filharmónia Košice si v rámci večera pripomenie aj svoj historicky prvý koncert, na ktorom zazneli Spomienky Jána Cikkera, memoriálne dielo, ktorým sa košická filharmónia uviedla do koncertného života.
S ÓDOU NA RADOSŤ
Cyklus symfonických koncertov ponúkne okrem tradičných podujatí i Operný galavečer. Pod taktovkou Yordana Kamdzhalova z Bulharska sa stretnú dve mimoriadne osobnosti operného pódia – Miroslav Dvorský a Štefan Kocán.
Slávnostným koncertom si pripomenieme 70. výročie ukončenia 2. svetovej vojny, na ktorom
udalosťou par excellence bude uvedenie Beethovenovej Symfónie č. 9 s Ódou na radosť vo hviezdnom obsadení sólistov a skvelého Zboru Slovenskej filharmónie pod vedením Leoša Svárovského.
S pozitívnym očakávaním je spojený aj koncert Jean Sibelius 150 s vynikajúcou nemeckou huslistkou Sophiou Jaffe. Pri príležitosti 150 rokov od narodenia tohto severana zahrá jeho slávny Husľový koncert d mol.
KOMORNÉ KONCERTY
Obľúbenou súčasťou festivalu sú vždy aj koncerty komornej hudby, ktoré každoročne obohacujú dramaturgiu Košickej hudobnej jari. Domácemu publiku sa predstaví okrem iných aj ŠKO Žilina so žánrovo pestrým programom, ktorý Mozartovou Malou nočnou hudbou zaujme milovníkov hudby klasicizmu i strhujúceho štýlu „tango nuevo“ argentínskeho skladateľa Astora Piazzollu. Žilinčania sa v Dome umenia predstavia pod taktovkou Simona Chalka, dvorného dirigenta speváckeho zoskupenia Il divo.
V interpretácii hudobníkov Moyzesovho kvarteta, azda najpopulárnejšieho domáceho komorného kvarteta, zaznie aj slovenská hudba, presnejšie štvrté sláčikové kvarteto Alexandra Moyzesa „Venované kvartetu môjho mena“.
Zážitok sľubuje netradične poňatý projekt komorného zoskupenia Camerata Janáček prepájajúci žáner klasickej, ľudovej a kaviarenskej hudby, od čoho sa odvíja aj zaujímavé nástrojové obsadenie s využitím cimbalu a Panovej flauty.
Dramaturgickú originálnosť prinesie koncert súboru starej hudby Ritornello a vokálneho telesa Gregoriana s názvom „Barokový majáles“.
Podrobný program jubilejnej Košickej hudobnej jari nájdete na www.sfk.sk
(lech)
Foto: Archív ŠfK
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.