Košická výstava Prvý dotyk so slobodou je stále dostupná – virtuálne
Nežnej revolúcii a udalostiam spred 30 rokov bola venovaná výstava Prvý dotyk so slobodou, ktorá sa konala od novembra 2019 do konca januára tohto roka vo Verejnej knižnici Jána Bocatia (VKJB) v Košiciach.
Ako informovala krajská knižnica, zaznamenala mimoriadnu návštevnosť a verejnosť si ju môže pozrieť aj v súčasnosti, a to vo forme virtuálnej prehliadky.
Výstavu videlo 2 200 návštevníkov, z toho 1 400 žiakov a študentov z 22 krajských stredných škôl. Išlo o súčasť desiatok podujatí, ktoré kraj pripravil k 30. výročiu.
„Cez výstavu sme chceli najmä študentov oboznámiť o najdôležitejších udalostiach z novembra ’89, diskutovať mohli o rôznych formách extrémizmu aj o tom, že sloboda nie je zadarmo. Tí, ktorí si ju nestihli pozrieť osobne, tak majú možnosť urobiť aj z pohodlia domova prostredníctvom virtuálnej prehliadky. Odkaz novembrových udalostí teda môžeme šíriť počas celého roka,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.
Prehliadku je možné spustiť na počítači s odborným výkladom lektora vďaka audio sprievodcovi. Dostupná je na stránke VKJB cez link http://www.nezna.3-d.sk/.
Nové diela
Na výstave vďaka návštevníkom postupne pribúdali nové diela. Takto získala napríklad fotografie z masových protestov vo Východoslovenských železiarňach, ktoré sa stali súčasťou fondu regionálneho oddelenia knižnice. Patrí k nim tiež transparent s textom „Výtvarníci za slobodu“, ktorý v novembri 1989 pripravili košickí umelci voVýchodoslovenskej galérii a následne ho niesli počas protestov po vtedajšej Leninovej, dnes Hlavnej, ulici.
Súčasťou ponuky boli aj dovtedy nepublikované zábery z masových protestov spred 30 rokov, ktoré knižnica získala od reportérov Veroniky Januškovej a Milana Kapustu. Výstava pútala aj netradičným spracovaním s komiksovými a interaktívnymi prvkami.
[ad][/ad](TASR)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.