07.12.18

Košické divadlo pozýva na Dobšinského príbehy s pesničkami

ilustračná foto: Veronika Janušková

Vianočné prekvapenie v podobe netradičného čítania rozprávok pripravili pre deti, ale aj ich rodičov traja herci košickej činohry – František Balog, Tomáš Diro a Andrej Palko.

Predstavenie Herci čítajú Dobšinského bude mať premiéru v nedeľu (9.12.) o 16.00 hodine na Malej scéne Štátneho divadla (ŠD) Košice. „Čítanie príbehov kráľa slovenských rozprávok je aj pripomenutím 190. výročia jeho narodenia,“ informoval v piatok hovorca ŠD Košice Svjatoslav Dohovič.

Nová inscenácia je spoločným projektom Divadla Actor pod Vežou a ŠD Košice, spolupracujú na ňom aj občianske združenie Chi3 a spoločnosť Muzikál Slovensko. Zároveň ide o pilotný projekt vznikajúceho Štúdia Malej scény ŠD Košice. 

reklamná správa

Veľa zábavy a napätia 

Súčasťou predstavenia je tieňové divadlo a autorské detské pesničky. Do interaktívneho „čítania“ rozprávok sa budú môcť zapojiť rodičia aj deti „Dlhšie mi vŕtala v hlave myšlienka na spoluprácu s tromi mladými hercami - Ferkom Balogom, Tomášom Dirom a Andrejom Palkom, ktorí svojim zápalom pre vec a talentom neustále provokujú okolie a dávajú sa do pozornosti ako skupina – trio. Chlapci sú rôzni ako ľudia aj ako herci, ale spolu im to ladí a radi spolu vymýšľajú. Nápad o čítaní rozprávok Dobšinského som nosil v hlave dlhšie a vďaka týmto trom hercom a zároveň výborným spevákom sa ho podarilo zrealizovať,“ uviedol riaditeľ činohry Milan Antol, ktorý na nový projekt režijne dohliadal.

Podľa Andreja Palka sa diváci môžu tešiť na veľa zábavy a napätia. „Dal som sa na to, aby súčasné deti lepšie spoznali Dobšinského rozprávky, pretože patria ku klenotom slovenského kultúrneho dedičstva,“ skonštatoval. 

Sú vhodné aj pre najmenších 

Tomáš Diro má s čítaním rozprávok skúsenosti aj z domu. „Mám päťmesačného syna a už od narodenia mu pravidelne čítam. Doma sme mali dve rozprávkové knihy, zhodou okolností práve zbierky Dobšinského. Podľa jeho reakcií viem, že tieto rozprávky, aj keď možno nie sú obsahovo „pre malé deti“, ak sa podajú zaujímavo a ešte v spojení s tieňohrou, sú vhodné aj pre tých najmenších,“ doplnil.

Netradičné čítane rozprávok na pôde divadla môžu malí i veľkí diváci zažiť aj 28. a 30. decembra.

reklamná správa

(TASR, ROČ)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím