Košické divadlo Thália reaguje v novej sezóne na pandémiu aj výberom premiér
Košické Divadlo Thália Színház vstupuje do novej divadelnej sezóny s obmedzeniami, ktoré si vyžiadali opatrenia proti pandémii nového koronavírusu. Na pandémiu zareagovalo divadlo aj tematicky pri výbere premiér hier, ktorými chce osloviť divákov.
„Základnou témou, ktorá nás sprevádza v tejto sezóne, je ‘starý svet – nový svet’. Vychádza to z tej situácie, ktorá sa vytvorila, akoby bola nejaká čiara, ktorá nás oddeľuje od sveta pred príchodom pandémie a po ňom. Skúsili sme nájsť také hry a témy, ktoré práve hovoria o dvoch svetoch – starom a novom, akým spôsobom reagujeme na situácie, kde nejaká kríza alebo katastrofa nás núti žiť inak a prehodnotiť náš doterajší život,“ povedal vo štvrtok dramaturg divadla Miklós Forgács.
Rozprávka pre deti
V rámci premiér uvedie Thália v októbri najprv rozprávku pre deti Vetvička od Istvána Csukása a koncom mesiaca inscenáciu Sedliacka opera dvojice autorov Benedek Darvas a Béla Pintér, pripravovanú ešte na minulú sezónu. Pri príležitosti pandémiou prerušených osláv 50. výročia založenia tohto divadla maďarskej národnostnej menšiny zároveň v tomto čase vyjde aj jeho jubilejná ročenka.
V januári 2021 Thália chystá premiéru muzikálu podľa príbehu Marka Twaina Dobrodružstvá Toma Sawyera. V marci uvedie spoločne dve jednoaktovky – prvou je Karanténa od maďarskej autorky Judit Ágnes Kissovej a druhou Grace a Gloria amerického tvorcu Toma Zieglera.
Prvá rozpráva o tom, čo sa stane, ak rodinu pre hroziacu epidémiu zavrú do karantény, a druhá o dvoch ženách, z ktorých tá staršia je smrteľne chorá. V závere sezóny to bude veselohra Carla Goldoniho Grobiani, ktorá sa zaoberá rodinou v kríze a je aj po 250 rokoch stále aktuálna.
Nižší rozpočet, menej divákov
Novú sezónu v divadle začne 4. septembra hosťujúca inscenácia Call Girl. „Sezóna 2020/2021 bude netradičná, bude možno trošku šetrnejšia, čo sa týka financií, možno aj trošku komerčnejšia, ale chce osloviť divákov,“ skonštatoval Forgács.
Pandémia sa podľa riaditeľa Thálie Józsefa Czajlíka prejavila aj znížením rozpočtu od zriaďovateľa, čo pre toto divadlo znamená o necelých 7 000 eur mesačne menej. Protipandemické opatrenia zároveň znižujú počet divákov na zhruba polovicu z kapacity hľadiska, a tým aj príjmy zo vstupného.
Divadlo tak bude musieť hrať častejšie pre menej divákov. Zriaďovateľ, ktorým je Košický samosprávny kraj (KSK), povolil hranie predstavení minulý týždeň. Z dôvodu zamedzenia šírenia nového koronavírusu boli krajské divadlá zatvorené od 10. marca.
V rámci opatrení okrem povinného nosenia rúšok v interiéroch budú diváci na predstaveniach sedieť šachovnicovo tak, aby boli dodržané rozstupy odporúčané Úradom verejného zdravotníctva SR. Pred vstupom do zariadenia budú k dispozícii dezinfekčné prostriedky, povinnosťou divadla bude aj pravidelná dezinfekcia priestorov pred každým predstavením.
(TASR)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.