15.04.19

Košické Divadlo Thália uvedie tragikomédiu Ženské lži

Foto: TASR

Poslednou premiérou súčasnej sezóny košického Divadla Thália bude tragikomédia Ženské lži, ide o adaptáciu ruskej autorky Ľudmily Ulickej.

Ako povedal dramaturg divadla Miklós Forgács, inscenácia sa skladá zo šiestich príbehov žien. Pripomenul, že kým v Maďarsku je Ulická považovaná za kultovú, na Slovensku je pomerne neznáma, pokračoval.

reklamná správa

„S touto ruskou autorkou prišiel mladý ženský tvorivý kolektív, ktorý od nás dostal ponuku urobiť inscenáciu o ženských osudoch. Takmer v každej sezóne máme jednu súčasnú hru, ktorá mapuje ženskú tematiku. Hovorí sa, že 21. storočie je storočím žien, nechceli sme zostať len pri slovách, ale chceli sme sa bližšie pozrieť na to, čo znamená byť ženou, ale aj človekom, pretože sa to nedá oddeliť,“ povedal.

Dramaturg divadla Thália Miklós Forgács a herečka Anikó Vargová. Foto: TASR
Dramaturg divadla Thália Miklós Forgács a herečka Anikó Vargová. Foto: TASR

Absurdná pravda

Rozprávanie žien v inscenácii obsahuje klamstvá, prípadne absurdnú pravdu. Spojením príbehov je Zsenya, túžiaca všetko prežiť a vyriešiť, ktorá sa napokon ocitne v neočakávanej situácii, z ktorej sa nedokáže sama vymotať. Preto je nútená prijať pomoc iných.

Forgács povedal, že jednotlivé príbehy, ktoré sa nechápu len ako ženské, ale skôr ako ľudské, sú pochopiteľné aj osobitne. Počas šiesteho sa však divák dozvie, o čom je celistvý príbeh.

Režisérkou divadelného predstavenia je Nóra Hidvégi, dramaturgičkou Judit Garai. „Aj choreografky boli ženy. Myslím si, že sa to odzrkadľuje v citlivosti a poetickosti predstavenia. Zaujímavé to bude aj vizuálne, keďže sa v hre nepoužívajú žiadne rekvizity a herečky sú celý čas na javisku,“ povedala jedna z herečiek Anikó Varga, podľa ktorej predstavenie nie je určené len pre ženy. Pripomenula, že príbehy sú ovplyvnené mužmi.

Predstavenie bude v maďarčine a pre slovenských divákov s titulkami i simultánnym tlmočením do slúchadiel.

reklamná správa

Premiéra tragikomédie Ženské lži bude vo štvrtok (18. 4.) o 19-tej hodine v košickom Divadle Thália.
 

(TASR, ROČ) 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím