12.06.19

Košické štátne divadlo uvedie premiéru adaptácie filmu Adamove jablká

foto: Veronika Janušková

Poslednou premiérou tejto sezóny Štátneho divadla Košice bude inscenácia Adamove jablká. Ide o divadelnú adaptáciu filmu dánskeho režiséra a scenáristu Andersa Thomasa Jensena. Ako povedal režisér Ján Luterán na stredajšej tlačovej konferencii, hra je podobenstvom viery v dobro človeka.

Príbeh je o odsúdenom neonacistovi Adamovi, ktorý si na vidiecku faru prichádza odpracovať verejnoprospešné práce. Stretne sa so svojráznym farárom Ivanom, ale i ostatnými členmi nápravno-výchovnej komunity. Jeho úlohou je upiecť z plodov farskej jablone koláč, strom však každú chvíľu niečo ohrozí a medzi osadenstvom stúpa napätie.

Dej dopĺňa sled rôznych udalostí aj neočakávaných prekvapení.

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac
 

Dotýka sa témy extrémizmu 

„Všetky postavy v tejto inscenácii majú za sebou nejakú bolesť, utrpenie. Myslím si, že je dôležité – a to je aj myšlienka hry, pozerať sa na ľudí komplexne. To znamená, že ak niekto urobí niečo zlé, neznamená to hneď, že je zlý človek. Je tam aj kresťanská myšlienka, ale nie je to nejaká náboženská hra. Je prešpikovaná cynickým humorom,“ povedal Luterán.

Inscenácia sa dotýka aj témy extrémizmu. „V spoločnosti to dosť rezonuje a myslím si, že aj vďaka tejto hre dôjde k zamysleniu sa, že existujú momenty v živote, ktoré môžu pomôcť hľadaniu nových morálnych hodnôt,“ uviedol riaditeľ činohry Milan Antol. „V mojej histórii je to po prvýkrát, keď adaptáciu filmu uvedieme v divadle,“ dodal.

Hosťujúci herec Martin Nahálka 

Postavu farára Ivana stvárni hosťujúci herec Martin Nahálka, ktorý sa do košického divadla vrátil po 16 rokoch. „Celá inscenácia je robená takým až bizarným spôsobom, vystupuje v nej dokonca aj postava, ktorá je moslimom. A zrazu na konci sa to všetko zotrie a človek zabudne na to, že niekto niekde chcel byť nejakým extrémistom. Jednoducho si uvedomí, že je to celé zbytočné,“ uviedol.

Úlohu Adama bude hrať Michal Soltész. Okrem iných sa v inscenácii predstavia aj Stanislav Pitoňák, František Balog, Ľubo Záhon či Alena Ďuránová. Dramaturgičkou predstavenia je Miriam Kičiňová.

Premiéra divadelnej hry Adamove jablká bude v piatok (14. 6.) o 19-tej hodine na Malej scéne Štátneho divadla Košice.

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím