Košickí muzikanti na jednom pódiu so svetovým bluesmanom
Sú koncerty, na ktoré spomínajú diváci aj ich aktéri veľmi dlho. Presne medzi také patrí aj vystúpenie, na ktorom sa ocitli traja košickí muzikanti na pódiu budapeštianskej Müpa arény v spoločnosti bluesmana svetového mena.
Už z videozáznamu uverejneného na internetovej stránke Youtube priam srší radosť z hrania a nefalšovaná muzikálnosť celého radu hudobníkov interpretujúcich americký tradicionál Fire on the Bayo. Pesničku, ktorá vznikla v časoch americkej občianskej vojny, hrali s feelingom, ktorý sa nemohol nepreniesť aj na divákov oceňujúcich výkon muzikantov neutíchajúcim potleskom.
Líder celého koncertu, svetovo uznávaný bluesový spevák a gitarista Little G Weevil, ktorý, mimochodom, si v roku 2015 zahral aj v Košiciach na medzinárodnom festivale Jazz FORSAle, nenechal nikoho na pochybách, že so svojou sprievodnou kapelou patrí na výslnie bluesovej komunity. Tomu zodpovedali aj hostia koncertu – britská speváčka Dionne Bennett a americké duo James&Black.
[ad][/ad]Veľká škola
Ako sme sa dozvedeli, svoj podiel na elektrizujúcom vystúpení mali aj traja košickí hudobníci. Na bicích sa predviedol Martin „Lecho“ Lechman, gitarový part spoľahlivo zvládol Filip Kluknavský a basový zasa Lukáš „Kolja“ Kolivoška. Napriek tomu, že sa koncert odohral už vlani v apríli, majú naň stále živé spomienky.
„Na konci programu sme mali zahrať spolu s Little G Weevilom, jeho kapelou a hosťami jednu skladbu. To bola práve pesnička Fire on the Bayou. Hralo sa nám tam veľmi dobre. Sme radi, že sme mali taký zážitok a prežili takú školu. Ono je to vždy super, keď si človek zahrá s muzikantom, ktorý príde z iného prostredia, inak hudbu cíti. Takí Afroameričania majú napríklad úplne iné rytmické genetické predpoklady, takže sa naozaj bolo čo učiť. Bola to pre nás veľká škola,“ vravia jednohlasne Lecho s Filipom.
Pomoc spoza oceánu
Na košickej hudobnej scéne nie sú žiadnymi nováčikmi. Spolu hrajú už 12 rokov. Obaja účinkujú v rôznych formáciách, napríklad v sprievodnej kapele Dáše Kostovčík, Filip hrá aj s košickou speváčkou Linou Mayer. Aby sa však dostali na jedno pódium so svetovým menom, na to potrebujú muzikanti z Košíc okrem talentu a poctivého cvičenia aj kusisko šťastia.
K spomínanej trojici prišlo v podobe už spomínaného amerického dua James&Black. Tvorí ho afroamerická speváčka Bella Black a spievajúci klavirista Bruce James. Obaja často kočujú so soulovou muzikou „šmrncnutou“ pravým funkom po Európe a vystupujú s miestnymi hudobníkmi. Pred dvoma rokmi takto hosťovali v sérii koncertov Leto v parku aj v Košiciach.
„My sme vtedy s Filipom a Braňom Valanským hrali v kapele The Swines. Oslovili nás, či by sme nenacvičili koncert, kde by boli aj ich autorské pesničky. Podarilo sa, ale Braňo vtedy hrať nemohol, tak ho nahradil Lukáš. Program mal úspech, hrali sme aj v ďalších mestách na východe Slovenska. Ľudia prišli a reagovali. Jasné, že Slováci sa nepostavia na stoličky, aby dali na koncerte najavo emóciu, ale muzikantské výkony ocenili, čo nás napĺňalo. Keď zo Slovenska odchádzali, dohodli sme sa, že sa vrátia a niečo spolu ešte podnikneme. O rok na to však volali, že sú pozvaní ako hostia na koncert do veľkej haly v Budapešti, či si neprídeme zahrať. Takáto ponuka sa neodmieta,“ približuje cestu do Müpa arény Lecho.
Ako hodinky
Celý servis koncertu, vrátane zvukovej skúšky, bol podľa muzikantov neskutočný. Všetko fungovalo ako hodinky do najmenších detailov. „Boli sme prekvapení napríklad tým, ako profesionálne a rýchlo ľudia okolo pracovali. Zvuková skúška prebehla veľmi rýchlo, len sme otvárali oči, že to už? A – hej, všetko bolo perfektne nazvučené. Ani sme nevedeli, kde je zvukár,“ hovorí bubeník Martin.
„To, že som mohol okúsiť na vlastnej koži, ako to funguje na top úrovni v zahraničí bolo veľmi podnecujúce. Ako muzikanti fungujú, ako improvizujú, ako sa skúša a tak ďalej, to bola pre mňa osobne asi najpríjemnejšia skúsenosť. A všetko fungovalo na top úrovni od zvukovej skúšky až po catering. To sa u nás často, bohužiaľ, nevidí,“ zhodnotil prínos gitarista Filip, ktorý podľa vlastných slov mal skvelý pocit už len z toho, že mohol sledovať, ako vynikajúci muzikanti hrajú. To, že si s nimi mohol zahrať, už bola len čerešnička na torte.
Standing ovation
Najnezabudnuteľnejším však bol pre oboch zážitok z atmosféry priamo na koncerte. Obecenstvo bolo podľa nich úžasné, ľudia emocionálne reagovali na každú pesničku.
„Najmä ak po poslednej skladbe, kde si všetci zúčastnení spolu zahrali a zaspievali, trvalo dlho standing ovation. To muzikanta veľmi ‚nakopáva‘. Ja konkrétne som si veľmi padol do noty s bubeníkom kapely Little G Weevila, ktorý bol Afroameričan a bolo úžasné s ním hrať,“ spomína Lecho.
Inšpirujúca spolupráca
Pre „provinčných“ muzikantov dnes nie je jednoduché uživiť sa len hudbou. Ako nám chlapi priblížili, sú mesiace, keď je to dobré, ale potom prídu tie ťažšie.
„Každý z nás hráva aj v baroch, na firemných akciách, aj na kadejakých koncertoch a podujatiach organizovaných mestom či krajom. Ak nehráte na festivaloch, tak to je ťažšie. A ide aj o to, že dnes sú už najznámejšie a najviac sa rozvíjajúce festivaly, ako Pohoda, či Grape, skôr zamerané na inú muziku. Také všeobecne zamerané, ako boli Summer festy, sú už minulosťou. Rozumiem aj prečo, asi ľudia už boli unavení z toho, že sa tam stále objavovali tie isté tváre a kapely,“ tvrdí Lecho.
Možnosť zahrať si s osobnosťami typu Little G Weevil však každého muzikanta posunie ďalej. „Pre muzikantov alebo celkovo aj pre ľudí z umenia je veľmi inšpirujúce a príjemné, keď vznikajú takéto spolupráce. Myslím si, že to každého aj nakopne do budúcnosti. Takisto nás teší spolupráca
s James & Black, s ktorými už teraz chystáme jarné koncerty. Čo sa z toho napokon vyvinie, to ešte len uvidíme,“ hovorí gitarista Filip.
Kto je Little G Weevil
Gee, ako umelca familiárne volajú, je rešpektovaným členom celosvetovej komunity blues.
Je samostatným víťazom Medzinárodnej výzvy Blues Foundation v roku 2013 a bol nominovaný na cenu USA Blues Music Award, Blues Blast Music Award a USA Independent Blues Award. Vydal šesť medzinárodne uznávaných albumov a koncertoval po celom svete. Počas svojich ciest zdieľal pódium s legendárnymi hudobníkmi ako Johnny Winter, Neville Brothers, John Popper a mnohými ďalšími…
Narodil sa a vyrastal v Budapešti v Maďarsku. Svoju prvú kapelu založil v roku 1996 a koncertovať začal prevažne v európskych krajinách. V roku 2004 sa presťahoval na juh Spojených štátov. Žil v Birminghame v štáte Alabama a v Memphise v štáte Tennessee. Tam sa úspešne etabloval na miestnej scéne. Jeho debutový sólový album „Southern Experience“ vyšiel v roku 2008. Druhý album s názvom „ Teaser “ nasledoval o štyri roky neskôr a ohromil kritikov po celom svete.
Podľa elitného anglického časopisu Mojo bol zaradený medzi najlepšie bluesové albumy roka a na celom svete okupoval celý mesiac vrchol bluesových rebríčkov.
V roku 2013 získal Little G prvé miesto v medzinárodnej súťaži Blues Challenge v Memphise v kategórii sólo. Vo svojej kategórii bol tiež ocenený ako „najlepší gitarista“. O rok neskôr bol nominovaný na cenu Blues Music Award USA ako „Akustický umelec roka“. Po slávnostnom odovzdaní cien v Memphise sa vrátil do Maďarska.
V roku 2016 získal jeho štvrtý album „Three Chords Too Many“ v USA nomináciu na cenu Independent Blues Music Award ako najlepší akustický bluesový album roka. Jeho posledný album „Back in Alabama“ bol vydaný v decembri 2018 v jeho vlastnej nahrávacej spoločnosti Gee Wee.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.