Košickí ochotníci skúšali aj v stodole
Minulý rok v septembri vzniklo na Konzervatóriu Timonova 2 ochotnícke divadlo Na skok, ktoré pokračuje v tradícii svojich predchodcov. Dnes prichádzajú so svojou premiérou divadelného spracovania slovenskej klasickej drámy Matka podľa knižnej predlohy Júliusa Barč-Ivana.
Skupina mladých nadšencov z hudobno-dramatického odboru fungovala a tvorila rôzne príležitostné programy už dva roky pred založením divadla.
„Vzniklo na podnet mládeže a potreby spoločného záujmu – tvoriť. Pripravovali sme rôzne príležitostné programy už skôr, čiže nevzniklo zo dňa na deň. Snažili sme sa ukázať potenciál, ktorý neostal nepovšimnutý,“ hovorí Martin Bašista vedúci OD Na skok.
Skúšali v stodole
Hru Matka prvýkrát odpremiérovali v máji v Raslaviciach, po ktorej získali pozitívne ohlasy. Na skúšanie hry nemali vždy najideálnejšie podmienky, no mladí herci sa vedeli vždy vynájsť.
„Pre vyťaženosť divadelnej sály sme v generálkovom týždni dokonca skúšali aj u starých rodičov v stodole – dohromady 4 dni od rána do večera. Nasledovala verejná generálka a samotná premiéra, ktorá dopadla nad naše očakávania,“ opisuje proces Bašista. Preto sa rozhodli drámu Matka odohrať aj pred košickým publikom, a to 25. júna v DKC Veritas na Dominikánskom námestí o 18-tej hodine.
[ad][/ad]Korene v Raslaviciach
Pôvodný súbor vznikol v obci Raslavice, no v roku 2002 sa rozhodli príslušníci jeho činnosť ukončiť kvôli osobným povinnostiam.
„Keďže sme začínajúci súbor a naši členovia nemajú dostatok skúseností, členmi divadla sú aj spolužiaci zo Štátneho konzervatória v Košiciach. Boli obsadení do hry Matka, aby sme mohli čím skôr pustiť do sveta niečo z našej dielne. Skupinu tvoria štyri súčinné zložky, a to činoherná, spevácka, tanečná a technická,“ približuje fungovanie súboru Bašista.
Na skok za kultúrou
Názov divadla nevznikol len náhodou a upozorňuje na uponáhľanosť dnešných dní. „Hlavne v tejto rýchlej konzumnej dobe ponúkame našim priaznivcom možnosť úniku pred realitou. Na skok – do divadla, do sveta umenia, každý nech si za tým nájde to svoje,“ opisuje námet vedúci divadla.
Nielen povinné čítanie
Ústrednou témou drámy Matka od Barč-Ivana je vražedná nenávisť bratov a obetavá láska matky, ktorá chce zachrániť všetkých, okrem seba. Podľa členov súboru má téma čo ponúknuť aj v dnešnej dobe.
„Snažili sme sa túto klasiku veľmi silene neaktualizovať. Text sme zachovali bez úprav a dbali sme na mäkčenie a výslovnosť. Naše spracovanie stojí na kontraste postáv a scény. Postavy hrajú v tradičných, originálnych krojoch a rozprávajú starou archaickou slovenčinou,“ opisuje Bašista, podľa ktorého spracovanie hry nie je určené len pre staršiu generáciu.
„Hra ponúka netradičný pohľad na intímny svet jemného rodinného pradiva. So všetkou jeho zložitosťou, nejednoznačnosťou rozhodovania sa v otázkach etickej a rodičovskej zodpovednosti. Slovenská klasika je v dnešnej dobe pomerne nedoceňovaná, avšak predostiera nadčasové problémy. Veríme, že v našom naštudovaní chytí Matka za srdce nielen staršiu generáciu, ale aj študentov, ktorí by sa rozhodne nemali nechať odradiť nálepkou „povinné čítanie,“ pozýva Bašista.
[tv_video slug=”na-slovenskej-scene-vzniklo-nove-ochotnicke-divadlo-na-skok”][/tv_video] [ad2][/ad2]Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.