Košický zlatý poklad zostal vďaka Stark Band v Košiciach!
Autorská pesničková súťaž Košický zlatý poklad má za sebou 31. ročník. Na najvyššom stupni víťazov sa ocitla košická funky kapela Stark Band. V Kasárňach o tom v sobotu rozhodla porota, v ktorej nechýbali Igor Timko, Zoltán Sallai (No Name), Peter Bič, Peter Cmorik, „spievajúci lekár“ Juraj Vančík, riaditeľ štúdia Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Košice Juraj Hidhvéghy a riaditeľ rozhlasových programových služieb RTVS Vincent Štofaník.
Do finálového večera vybrala odborná komisia šesť skladieb, zvyšných šesť pridali prostredníctvom SMS hlasovania poslucháči Rozhlasu a televízie Slovenska. Na výber mali zo 170 súťažných príspevkov.
Prevaha speváčok
Medzi dvanástimi finalistami figurovalo až osem speváčok. Veľmi pôsobivé hlasové výkony predviedli Skyva (Divoké kone) a Kristína Prablesková (Svet). Takmer soulový prejav, navyše podporený prepracovanejšími klavírnymi a sláčikovými aranžmánmi, vzbudil zaslúžený obdiv.
Decentný pop predviedla zatiaľ najmladšia finalistka súťaže Ela Martinčeková, ktorej by asi sotva niekto hádal 14 rokov. Ela si za svoj výkon vybojovala striebornú medailu.
Z Piešťan si na východ cestu našla Lucia Beňačková (Láska je spam). Modernému názvu nezodpovedal trochu gýčový hudobný obsah, no speváčka demonštrovala dobrú hlasovú techniku.
Originálnejšie vyznelo vystúpenie kvarteta Jany Jonášovej, štylizujúceho sa do kabaretných 30. rokov 20. storočia. Miestami až džezová skladba Fantázia si vyslúžila u poroty tretiu priečku. Výborný výkon podala Soňa Ferencová (Zívanie do tmy), ale na stupne víťazov sa jej parádne hrajúca a éru rockových arén pripomínajúca kapela nedostala.
Favoriti nesklamali
Niečo podobné predviedli Freedeggs, sami seba opisujúcich ako pop punkovú formáciu. So skladbou Bezchybný sa pustili do vôd melodického hard rocku, kde znamenito fungoval vydarený refrén a poctivá gitarová práca.
To taký Paul Projekt zvolil v piesni Poď, zaži to jednoduchší prístup, v ktorom na pódiovú šou stačí sprievodný beat a spev. Ničím nešokovali ani skupiny ESO či Beggar´s Velvet. Ich pop rock bol síce príjemný, ale neškodný.
O záver súťaže sa postarali Stark Band so spevom Kataríny Demskej, pulzujúcou dychovou sekciou a funky rytmikou. Ich nový song Len ty a ja si jednoduchým groovy motívom a chytľavým refrénom zarezervoval miesto na zlatej priečke. Stark Band teda vystriedal minuloročného víťaza, kapelu Kristiána Dufinca, ktorá v sobotu odohrala aj nové piesne. Podľa slov Michala Chomu sa im celkom dobre darí a chystajú sa na vydanie albumu.
Posledný samuraj
Podobné úspechy svedčia o opodstatnenosti autorských súťaží. „Nejde len o tento večer, ide o mesiace tvrdej práce. Chcem poďakovať všetkým 170 interpretom, ktorí nám poslali pesničky. Pre mňa sú všetci víťazmi už len preto, že našli energiu a čas zložiť, nahrať a poslať svoju tvorbu k nám,“ vyjadril sa Juraj Hidvéghy.
Kvalita súťaže sa podľa neho každoročne zlepšuje. „Ukázalo sa, že unikáme z klišé. Keď bol moderný hard rock, tak ho hrali všetci, no dnes si kapely vyberajú svoj smer. V pestrosti je krása, jednotvárnosť škodí. To, že vyhrali Košičania, nebolo podmienené geografi ckou polohou, ale tak to porote vyšlo. Na východe sú kvalitní muzikanti.“
Igor Timko si zaspomínal aj na minulosť. „Dúfam, že skladba, s ktorou sme v roku 1996 vyhrali (Môj kamoš – pozn. autora), zmizne z povrchu zemského, ale prezentovali sme ju ako megahit, takže mala úspech. Na otázku, aká je budúcnosť súťaže, je najlepšie odpovedať otázkou: Čo by bolo, keby Košický zlatý poklad neexistoval? Je to posledný autorský samuraj, z ktorého vzišli veľké talenty.“
Výhru investujú do kapely
Deliť výhru 450 eur na osem častí môže byť pre nich ťažké, no speváčka Katka to nevníma ako problém. „S chlapcami si rozumiem, som rada, že s nimi môžem hrať. Zatiaľ sme sa nezamýšľali, čo urobíme s výhrou. Bude to zrejme nejaká budúca investícia na chod kapely.“
Podobnú radosť z víťazstva mal gitarista Juraj Kováč. „Cítim sa úplne super, aj preto, že sme Košičania. Zároveň sme tým získali možnosť natočiť videoklip. Zrejme ho budeme robiť k výhernej skladbe, len to zatiaľ nemáme premyslené. Ide o našu najnovšiu vec, ktorá sa doteraz nikde neobjavila.“
Marek Danko
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.