Kronika života a diela košických staviteľov a projektantov
Život a tvorbu piatich generácií košických staviteľov a projektantov, ktorí formovali vzhľad nielen Košíc, ale aj miest a obcí širokého okolia, približuje výstava v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach.
Výstava je kronikou života a diela staviteľov a projektantov, ktorí pochádzali z rodín Forgách, Rešatko a Slafkovský. Od posledných desaťročí 19. storočia uplatňovali skúsenosti predchádzajúcich generácií Michala a Júliusa Répászkého a Adolfa Soukupa. Neskôr prinášali hlavne vlastné tvorivé nápady, zlepšovacie návrhy a prenášali umelecké cítenie pre detaily do svojich stavebných realizácií.
[ad][/ad]Mestské budovy a školy
Výstava vnikla pri príležitosti 100. výročia úmrtia staviteľa Štefana Forgácha z iniciatívy jeho pravnuka Kolomana Slafkovského. „Prišli sem známi, priatelia či stavbári, ktorí s nimi spolupracovali, aj z Liptovského Mikuláša, či Banskej Bystrice,“ tešil sa z účasti K. Slafkovský.
Jeho prastarý otec Štefan Forgách bol od roku 1887 spolupracovníkom hlavného mestského inžiniera Košíc Adolfa Soukupa. Vypracoval viacero projektov kasární nielen pre Košice a bol inšpektorom vojenských stavieb. Naprojektoval aj niekoľko školských budov. Jednou z nich bola bývalá Dievčenská hospodárska škola s internátom (v súčasnosti v nej sídli časť Prírodovedeckej fakulty UPJŠ) z roku 1904. Na Kukučínovej ulici vystaval budovu strednej zdravotníckej školy podľa projektu Kálmána Bocka v roku 1912. Stojí aj za mnohými mestskými budovami na Hlavnej ulici alebo vilovými domami v Čermeli.
Generáciami navrhnuté a postavené obytné budovy, vily, školy, kostoly či priemyselné stavby formovali vzhľad nielen Košíc, ale aj miest a obcí širokého okolia i Budapešti. Ich stavby sú dodnes stojacimi pomníkmi ich práce, ktoré môžeme využívať a obdivovať aj v súčasnosti. Výstava ponúka životopisy staviteľov, históriu budov a dobové fotografie na porovnanie so súčasnosťou.
Výstava v Kultúrno-vzdelávacom centre Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach na Pribinovej 1 potrvá do decembra tohto roku.
foto: Veronika Janušková
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.