16.09.18

Literárna spoločnosť oživila historické príbehy košického Starého Mesta

foto: archív KD

Milovníkom Košíc, ich povestí a príbehov napísaných na základe skutočných historických udalostí je určená kniha Košické staromestské poviedky. Centrálnu mestskú časť Košíc prezentuje prostredníctvom desiatich poviedok, ktoré dejovo siahajú od 13. do 20. storočia. Verejná prezentácia novej publikácie bude v utorok 18. septembra o 17.30 hod. v košickom Múzeum Vojtecha Löfflera.

Autormi poviedok sú spisovatelia z Literárnej spoločnosti Pravé orechové – Slavomír Szabó, Zuzana Kratyinová, Juraj Korpa a Silvia Bolčová. Známy popularizátor histórie Košíc Milan Kolcun k poviedkam napísal sprievodcu po historických miestach Starého Mesta, kde sa jednotlivé príbehy odohrali.

Ako informoval Slavomír Szabó, autori rok študovali rôzne archívne zdroje, konzultovali udalosti s historikmi a navštevovali aj najstaršiu generáciu Staromešťanov, aby zachytili a následne mohli literárne spracovať dané príbehy. „Aj my sme sa pritom dozvedeli mnoho nového. Napríklad o paralelnom pôsobení československej a maďarskej tajnej polície v Košiciach počas prvej Československej republiky, čo približujeme v poviedke, ktorá začína ako banálny ľúbostný príbeh, kým sa žena nedozvie, kto je jej nápadník. Táto poviedka má názov Nie je fízel ako fízel. Samozrejme, kniha si nemôže nárokovať na úplnosť, už teraz máme dostatok zaujímavých príbehov na jej pokračovanie,“ uviedol predseda Literárnej spoločnosti Pravé orechové.

reklamná správa

Ako chutí voda?

Prečo Košičania nemajú rovnakú vodu z vodovodu?

Zistite viac

História Starého Mesta 

Publikácia zahŕňa príbehy od tatárskeho vpádu, kedy zanikli Horné Košice, cez povesti o Žobrákovom dome, zvonárovi Urbanovi a katovi Miklušovi, vyhorenie Košíc v roku 1556, nález Košického zlatého pokladu v roku 1935, oslobodenie mesta v januári 1945, okupáciu v auguste 1968 či havária električky č. 6 v roku 1978.

„Som rád, že o našej mestskej časti vznikla kniha, ktorá ponúka mnohorakosť pohľadov na tunajší život od stredoveku takmer po súčasnosť. A tiež ma teší, že príbehom okrem pohľadov do súkromného života ich hrdinov nechýba ani priblíženie rôznych zlomových momentov našej histórie,“ povedal starosta Mestskej časti Košice-Staré Mesto Ľubomír Grega.

Krstným otcom publikácie na podujatí v múzeu na Alžbetinej ulici 20 bude herec Stano Pitoňák.

Literárna spoločnosť Pravé orechové je občianske združenie spisovateľov z Košíc, pôsobí od roku 2001. Autori tvoria beletriu na základe pamäte ľudu a archívnych materiálov, doposiaľ im vyšlo viac ako 30 kníh.

(TASR, JH)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím