Máme sa na čo tešiť!
V jubilejnom ročníku pripravila dramaturgia KHJ mimoriadne pestrý program. Okrem piatich symfonických a šiestich komorných koncertov prináša vernisáž výstavy obrazov Vladimíra Kaderu, stretnutie s hudbou, v ktorej vás Karol Petróczi oboznámi s hudbou J. Sibeliusa, operný večer s najznámejšími áriami, balet a operu v Štátnom divadle. Na festivale nebudú ani tento rok chýbať významné umelecké osobnosti.
EUGEN INDJIĆ, klavír
Jeden z najlepších klaviristov súčasnosti Eugen INDJIĆ (* Belehrad 1947) zdedil mimoriadny talent po svojej matke, ktorá s ním emigrovala do USA, keď mal štyri roky.
Prvý verejný koncert mal už ako 9-ročný, o tri roky neskôr vydal svoje prvé klavírne CD… Šestnásťročný už absolvoval prvé zahraničné turné (13 koncertov v Dánsku) a už vtedy o ňom kritika písala: „Chopina hrá ako Poliak, Debussyho ako Francúz, Prokofieva hrá majstrovsky ako Rus.”
V roku 1968 sa stretol s Arturom Rubinsteinom, ktorý sa stal nielen jeho mentorom, ale aj priateľom a ostal ním až do konca svojho života.
E. Indic počas svojej bohatej umeleckej kariéry spolupracoval s celým radom významných symfonických orchestrov v Spojených štátoch, v Európe a Ázii pod taktovkou dirigentských osobností ako napr. L. Bernstein, V. Fedosejev, V. Gergijev, R. Kubelík, G. Sinopoli, G. Solti, a i.
Jeho bohatá diskografia zahŕňa o. i. súborné nahrávky klavírnych koncertov Chopina, Debussyho, Schumanna, Prokofieva a Beethovena. Popri koncertnej činnosti vedie majstrovské kurzy v Japonsku, Spojených štátoch a v Európe. Od roku 1972 žije vo Francúzsku.
SOPHIA JAFFÉ, husle
Už niekoľko rokov je ozdobou koncertných pódii, z ktorých oslňuje publikum priezračnou technikou, vnútorným nasadením a hlbokou emocionálnou výpoveďou.
Narodila sa roku 1980 a hre na husle sa venuje od piatich rokov. Prvýkrát vystúpila na verejnosti v sále Berlínskych filharmonikov. Mala len sedem rokov!
Ako štrnásťročná získala prvú cenu v celonemeckej súťaži “Jugend Musiziert”. V roku 1998 začala študovať Berlínsku hudobnú akadémiu Hannse Eislera. V roku 2006 štúdiá slávnostne ukončila Beethovenovým koncertom. Sophia Jaffé je nositeľkou významných ocenení (cena Mozartovej spoločnosti vo Wiesbadene, Medzinárodnej súťaže sláčikových nástrojov v juhoafrickej Pretorii, cena v súťaži Královnej Elizabeth v Bruseli).
Vynikajúca huslistka má za sebou množstvo úspešných recitálov a koncertov s významnými hudobnými telesami (Orchestre de la Suisse Romande, Akademický filharmonický orchester Petrohrad, Symfonický orchester v Johannesburgu, Národný symfonický orchester Belgicka). Okrem Európy koncertovala aj v USA a Chile.
ŠTEFAN KOCÁN (BAS) a MIROSLAV DVORSKÝ (TENOR)
Obľúbený operný galavečer tentoraz ponúka netradičný a zároveň sľubný umelecký zážitok. Štefan Kocán, sólista New York Metropolitan Opera, jednej z najprestížnejších operných scén, sa v súčasnosti radí medzi top svetových spevákov v hlasovom obore bas.
Popredný tenorista zo známej speváckej rodiny Miroslav Dvorský patrí k špičke slovenských interpretov. Výsledkom tohto hviezdneho obsadenia sólistov je ohromujúci program. Ten neobchádza najväčšie skvosty mužských operných árií – nezabudnuteľná Cavaradossiho “E lucevan le stelle…” či Lenského „Kuda, kuda“ sú len špičkou ľadovca večera postaveného z nezabudnuteľných operných melódií. Zvláštny esprit bude sršať aj z duetu Kecala a Jeníka z Predanej nevesty.
Podrobný program nájdete na www.sfk.sk
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.