Marc Chagall v Košiciach!
Východoslovenská galéria (VSG) bude zajtra dejiskom výnimočnej udalosti. V priestoroch historickej budovy na Hlavnej ulici otvoria unikátnu výstavu Marc Chagall – Očakávanie zázraku (Anticipation z a Miracle).
Diela sú zo súkromných zbierok spoločnosti SIA Art Expo. Prezentujú tvorbu tohto fenomenálneho predstaviteľa svetovej avantgardy, syntetizujúceho prvky expresionizmu, kubizmu, futurizmu, symbolizmu či dokonca pop-artu prostredníctvom farebných litografií, datovaných z neskoršieho obdobia jeho výnimočnej tvorby na prelome 50. a 60. rokoch minulého storočia.
Výstava v expozičných priestoroch VSG predstaví skutočným znalcom výtvarného umenia i širokej verejnosti okruh dvoch tematicky viazaných litografických cyklov.
Štyri príbehy Tisíc a jednej noci (1948) bol vôbec prvý autorov grafický cyklus realizovaný vo farbe, za čo mu bola udelená i cena na Benátskom bienále v roku 1948.
Mytologicky ladený milenecký epos Daphnis a Chloé (1956-61) prepája zmyselnosť stredomorského naturalizmu inšpirovanú Gréckom s poetikou židovských ľudových príbehov, oslavujúcich existenčné podoby skutočnej, nadčasovej lásky.
Výstavu uzatvára jeden voľný cyklus spodobujúci typickú „chagallovskú“ radosť z (nad) pozemského bytia.
Tento jedinečný výstavný formát, ktorý je výsledkom spolupráce s francúzskou spoločnosťou SARL Amiencom a lotyšškým Centrom moderného a súčasného umenia v Rige, potrvá vo výstavných priestoroch Východoslovenskej galérie od 9. apríla do 14. júna.
MARC CHAGALL (* 7. júl 1887, Ľozna, Bielorusko – † 28. marec 1985, Saint-Paul, Francúzsko)
Pôvodným menom Mojše Šagal, neskôr aj Mark Zacharovič Šagal, bol francúzsky surrealistický maliar židovského pôvodu narodený v Bielorusku. Ako maliar a grafik vytvoril vlastný snový štýl sugestívnych a fantastických obrazov založených na možnostiach metafory. Okrem maľby a kresby sa venoval aj vitráži, keramike, nástennej maľbe (strop parížskej Opery) a ilustráciám. Jeho obrazy sa vyznačujú typickou farebnosťou. V jeho vystavených litografiách sa prelína minulosť s budúcnosťou, očakávanie so skúsenosťou, mystika s realitou.
(urb)
Foto: wikiart.org
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.