Martha Cooper – 1980’s New York City graffiti
Ikonická fotografka umenia ulice. Od 70. rokov minulého storočia zaznamenáva esenciu kultúry a života ulíc New Yorku, v tom čase epicentra miešania najrôznejších kultúr.
Jej nezdolateľná vášeň pre autenticitu ju doviedla na cestu k úspechu a sláve nielen vo svete street artu, ale aj dokumentárnej fotografie, ktorej sa venuje celý život. Hranice jej detstva vytyčujú ulice Baltimoru a kreatívne fotoprechádzky s otcom, s ktorým vtedy trojročná Martha zachytávala meniace sa mesto.
Osudové stretnutie
K street artu sa dostala cez portrétnu reportáž pre New York Post o deťoch a ich životných príbehoch. Jedným z nich bol Dondi (vlastným menom Donald Joseph White), mladý chalan, ktorý jej pootvoril dvere do zákulisia graffiti a vysvetlil špecifiká maľovania na ulici. Neskôr sa Martha zoznámila s najvýznamnejšími ľuďmi v tejto oblasti umenia, ktorí ju pustili medzi seba a dovolili jej fotiť ich priamo pri maľovaní. Prenikla tak do nie úplne legálneho priestoru, v ktorom pred ňou žiaden profesionálny fotograf nebol.
Kultová kniha street artu
Jej záber bol takmer etnologický, keďže ku fotkám pristupovala ako k podpisom doby, ale aj ako k odkazom, správam, ktoré sa cez súpravy newyorského metra dostávali z jednej časti mesta do druhej, od jednej skupiny k inej. Marthine fotky mapujú vývoj výrazného subkultúrneho hnutia v podstate od jeho začiatku. V roku 1984 vydala knihu Subway Art, ktorá sa stala najdôležitejšou publikáciou o street arte a stále ňou je.
Fotografke sa podarilo preniknúť do nie úplne legálneho priestoru, v ktorom pred ňou žiaden profesionálny fotograf nebol.
Diskusia s autorkou v Kine Úsmev
Martha predstaví v Košiciach fotografie z rokov, keď už bola rešpektovanou fotografkou a streetartoví umelci chápali jej fotografie ako jedinú možnosť vizuálnej konzervácie vlastných diel.
Vernisáž výstavy sa uskutoční zajtra (18. 8. o 19. hodine) vo veľmi špecifickom priestore galérie Kotolňa na Strojárenskej 3 v Košiciach. Súčasťou viacdňového programu je aj diskusia a prezentácia príbehu vo fotkách v Kine Úsmev (piatok 19. 8. o 19. h). Samozrejme, s autorkou Marthou Cooper. Záverečná Excelent afterparty s diskusiou o hudbe je naplánovaná na sobotu (20. 8. od 21. h) v Tabačke Kulturfabrik. No a na pozadí všetkého sa bude diať graffiti jam pod Optimou v štýle wild style. Od piatku do soboty.
Martha prijala pozvanie Street Art Communication, ktoré dlhodobo pracuje s vizuálnymi premenami verejného priestoru v Košiciach. Graffiti sú jednou časťou subkultúry, ktorej medze vytyčuje pojem street art. Sú zároveň spoločným zázemím mnohých kreatívnych ľudí, ktorí graffiti využívali či už ako nástroj sebarealizácie, alebo experiment s prostredím v ktorom vyrastali. A o monotónnosti prostredia, v ktorom deti sídlisk vyrastali, snáď netreba rýmy viť. Motivácii, zákonnosti či estetičnosti jednotlivých diel Street Art Communication pozornosť nevenujú. Ako celok ich to však všetko nenormálne fascinuje.
Dvere do zákulisia graffiti Marthe pootvoril Dondi (na snímke).
(PM)
Foto: wiki
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.