19.04.16

Mayovky ilustroval Košičan

Winnetou, Old Shatterahand, Indiáni, kovboji, páliace kolty, divo bežiace mustangy... Pri čítaní dobrodružných románov z pera Karla Maya pred pár desiatkami rokov tuhla desaťtisícom mladých čitateľov krv v žilách. Keď sa pozriete na slovenské vydania príbehov z Divokého západu, často za nimi stojí muž z „divokého východu“, rodák z Košíc, ilustrátor Teodor Schnitzer.
T. Schnitzer: Štúdia Indiána.
T. Schnitzer: Štúdia Indiána.
Od roku 1955 do 1977 ilustroval najmenej 116 kníh - mayovky, cooprovky, stevensonovky. A práve výber z jeho bohatej ilustrátorskej tvorby si od zajtra môžete pozrieť v Múzeu Vojtecha Löfflera v Košiciach.  

Sny o hrdinstve

Teodor Schnitzer ilustroval romány z edície STOPY, ale aj „rodokapsy“ v zošitovej väzbe, tlačené na lacnom hnedastom papieri. Celé generácie detí a mladých ľudí pri tých príbehoch snívali svoje sny o hrdinstve, cti, priateľstve na život a na smrť, o statočnosti. Zložitá technika nitrotmelu a škrabanej štetcokresby – vyškrabávanie postáv a vecí priamo do papiera potiahnutého čiernou farbou, vytvorilo v ilustráciách zvláštnu dynamiku. Príbeh sa akoby zastavil v okamihu, podobá sa fotografiám zo začiatku storočia.  

Boj o život

Od sedemdesiatych rokov minulého storočia nastalo v tvorbe Teodora Schnitzera ticho. Z príbehu o ilustrácii sa stal príbeh o boji s alkoholom a boji o bežný, dôstojný život. Ticho však nastalo aj v antológiách slovenského výtvarného umenia. Pre teoretikov prestal existovať, akoby jeho umenie nestálo za to pripomenúť si, archivovať. Bolo to preto, že ilustroval low-brow žánre – kovbojky a indiánky, a nie veľké umenie? Alebo preto, že sa jednoducho stratil?  

Pátranie

Až dôsledné pátranie po jeho blízkych, stretnutie a otvorenie zásuviek vo februári 2015 odkrylo stratené dielo. Nasledovalo sprístupnenie jeho prác v bratislavskej Toto! je galéria, kde prebiehala výstava na jeseň minulého roka. Vernisáž košickej výstavy Muž z divokého východu sa uskutoční 19. apríla 2016 o 16:00 hod. a potrvá do 29. mája 2016. Partnerom výstavy je „Toto! je galéria“, ktorá sídli na Moskovskej 29 v Bratislave.  
Teodor-Schnitzer-ako-57-rocny
Zabudnutý Teodor Schnitzer vás v Múzeu Vojtecha Löfflera vráti do detstva
 

Muž z divokého východu

Múzeum Vojtecha Löfflera 
Vernisáž: Utorok 19. 4. 2016, 16. h 
Výstava potrvá do 29. mája 2016

 

(GVL)
Foto:  archív tg

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím