Mazal Tov – Veľa šťastia
Skvelú muziku, filmy, divadlo pre deti, ale aj dobré jedlo, to všetko ponúka počas štyroch dní (29. 6. – 2. 7. 2016) Mazal Tov – festival židovskej kultúry v Košiciach. Výnimočné podujatie tohto roku oslávi svoje piate narodeniny.
Festival otvorí výstava komiksovej antológie Zlaté včely, ktorú príde predstaviť scenáristka Monika Powalisz (29. 6. o 17. hod., KLUB). Pod jej vedením si návštevníci festivalu budú môcť vytvoriť aj vlastný komiksový príbeh na dvojdňovom workshope (29. – 30. 6.), kde im s výtvarnou stránkou tvorby komiksu pomôže košická ilustrátorka Lenka Šturmankinová.
Filmy v kine Úsmev
Večer izraelského filmu (30. 6. o 17.00 hod. a 19.30 hod., Kino Úsmev) predstaví dve úspešné snímky v digitalizovanej sále zrekonštruovaného Kina Úsmev.
Romantická dráma Jablká z púšte je o medzigeneračnom konflikte medzi ortodoxnými rodičmi a ich dospievajúcou dcérou, ktorú láka neortodoxný spôsob života.
Dráma zo súdnej siene Viviane sa chce rozviesť mala premiéru v júni 2014 v rámci oficiálneho výberu festivalu v Cannes. Film bol nominovaný na Zlatý glóbus v kategórii Najlepší cudzojazyčný film, získal cenu Najlepší izraelský fi lm 2014 a ďalších 26 ocenení a nominácií (festivaly v San Sebastian, Palm Springs, Chicago, Hamburg a ďalšie).
Jedlo a hudba
Piatkový večer bude na festivale Mazal tov patriť dobrému jedlu a hudbe. Ochutnávku autentického izraelského jedla Erev tov (1. 7. o 17.00 hod., Burekas) bude umocňovať koncert maďarského dua Klezmer Chaverim.
V klezmerovom žánri sa ponesie aj piatkový večerný koncert židovsko-rómskej kapely z Kyjeva Pushkin Klezmer Band (o 19.30 hod., Kunsthalle). Koncert popredných klezmerových muzikantov z Ukrajiny a Moldavska sa bude konať v Kunsthalle a bude doplnený o dvorného VJ-a kapely.
Posledný portrét Yuriho Dojča
Dokumentárny film Posledný portrét (2. 7. o 18.00 hod., Tabačka Kulturfabrik) je o známom fotografovi Yurim Dojčovi, ktorý pátra po osudoch svojej rodiny a židovskej kultúry na Slovensku. Dojč skrze fotografi e zachytáva príbehy tých, ktorí prežili holokaust, dokumentuje priestory, v ktorých kedysi miestni Židia žili, a predmety, ktoré im patrili. Medzi najsilnejšie momenty filmu patrí nájdenie zbierky opustených kníh. Medzi nimi Yuri Dojč objaví aj modlitebnú knižku patriacu jeho starému otcovi Jakubovi Deutschovi, ktorý prišiel o život v koncentračnom tábore Osvienčim.
Piesne jemenských Židov
Záverečný koncert festivalu bude mať nádych Orientu. Zaznejú na ňom piesne jemenských Židov v podaní izraelskej kapely Gulaza (2. 7. o 19.30 hod., Tabačka Kulturfabrik). Charizmatický frontman a spevák Igal Mizrahi vyrastal vo fascinujúcom skrytom svete jemenských žien a roky venoval štúdiu ich piesní a textov. Tie boli dobre stráženým tajomstvom, ktoré z generácie na generáciu odovzdávali matky dcéram. Starodávne piesne nadobudli v nových inštrumentálnych aranžmánoch Gulazy moderný súčasný rozmer.
Vznik festivalu v roku 2012 súvisel s potrebou obnoviť historickú pamäť mesta o židovskej komunite, ktorá na začiatku 20. storočia výrazným spôsobom prispela k rozvoju Košíc. Poslaním festivalu je približovať židovskú kultúru širokej verejnosti a prostredníctvom umenia podporovať dialóg o tolerancii medzi obyvateľmi mesta.
Viac informácií na www.mazaltov.sk
(JŠ)
Foto: archív mt
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.