Medzinárodné tkáčske sympózium v Košiciach
Ústredie ľudovej umeleckej výroby v dňoch 29. a 30. júna 2016 organizuje medzinárodné odborné podujatie, ktorého obsahom je poukázať na nadčasovosť a atraktivitu tradičného tkáčskeho remesla. Sympózium sa uskutoční ako sprievodné podujatie zasadnutia európskej sekcie Svetovej rady remesiel, ktoré pri príležitosti predsedníctva Slovenska v Rade EÚ organizuje ÚĽUV v priestoroch novozriadeného Regionálneho centra remesiel v Košiciach.
Medzinárodné tkáčske sympózium začína už dnes v Kulturpark Košice a v priestoroch Regionálneho centra remesiel ÚĽUV Košice.
„V nadväznosti na predsedníctvo Slovenska v roku 2016 Rade Európskej únie je naším cieľom podpora prezentácie Slovenska ako modernej krajiny, ktorá reflektuje súčasné vývojové trendy a zároveň si váži a rešpektuje svoje korene formou uchovávania tradičných remesiel a výrobných postupov ako súčasti kultúrneho dedičstva. Veľkou výzvou v kontexte s daným cieľom je prezentovanie slovenských ľudových remesiel ako súčasti kultúrneho dedičstva a zároveň aj prezentovanie súčasnej modernej tvorby inšpirovanej tradičným ľudovým remeslom.“ píše v tlačovej správe Dana Kľučárová, generálna riaditeľka ÚĽUV.
Vystavia zaujímavé umelecké textílie
Na Medzinárodnom tkáčskom sympóziu budú účastní nie len súčasní výrobcovia spolupracujúci s ÚĽUV-om, ale aj tí, ktorí doposiaľ priamy kontakt v podobe spolupráce s ÚĽUV-om nenadviazali, no prejavili záujem naživo vytvárať úžitkové a dekoratívne textílie zhotovené rôznymi tkáčskymi technikami, väzbami, zanikajúcimi regionálnymi vzormi.
Zaujímavé témy s bohatým sprievodným programom
Program sympózia bude venovaný témam Tradičné techniky a vzory ručného tkania, Tkanina ako inšpiračný zdroj v dizajne, Súčasný stav tkáčskeho remesla – nové technológie. V rámci odbornej časti odznejú príspevky domácich i zahraničných odborníkov. Bohatý sprievodný program vo forme výstav, ukážok rozličných tkáčskych techník a prezentácia výstupov projektov zameraných na súčasné trendy v oblasti tkania a je určený pre širokú odbornú i laickú verejnosť.
Svetová rada remesiel (The World Crafts Council) pozostáva z piatich regiónov sveta (Afrika, Ázia, Európa, Latinská Amerika a Severná Amerika). Bola založená v roku 1964 a následne aj uznaná UNESCO-m. Jej poslanie je posilniť postavenie remesiel ako vitálnej súčasti kultúrneho a ekonomického života, podporovať zmysel pre spoločenstvo medzi výrobcami s tradíciou ľudového remesla. Stretnutie delegátov sa bude konať v najmladšom Regionálnom centre remesiel Ústredia ľudovej umeleckej výroby v Košiciach, ktoré bolo financované z finančných prostriedkov Európskej únie v roku 2015.
ÚĽUV plní funkciu celoštátneho dokumentačného a informačného centra ľudovej umeleckej výroby a zároveň Múzea ľudovej umeleckej výroby – otvoreného depozitára ÚĽUV. Vo svojej činnosti integruje aktivity vedúce k zachovaniu a rozvíjaniu tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby v súčasných podmienkach. V tomto zmysle spolupracuje so všetkými záujemcami, podporovateľmi, propagátormi a výrobcami, rozvíjajúcimi ľudovú umeleckú výrobu.
(MD)
Foto: uluv
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.