Medzinárodný festival umenia ponúkne v Košiciach takmer 40 podujatí
Takmer 40 podujatí ponúkne počas siedmich dní multižánrový Medzinárodný festival umenia TRANS/MISIE 2019 v Košiciach.
Ako na utorkovej tlačovej konferencii povedal generálny riaditeľ Štátneho divadla Košice (ŠDKE) Igor Dohovič, hlavnou témou tohto ročníka festivalu bude 30. výročie udalostí z roku 1989. Festival je spoločným projektom divadiel z Poľska, Slovenska, Česka, Maďarska, Litvy a Ukrajiny.
Festivalové podujatia sa budú odohrávať na rôznych miestach, okrem ŠDKE aj v priestoroch domácich partnerov festivalu, ktorými sú Bábkové divadlo Košice, Štátna filharmónia Košice (ŠfK), Divadlo Thália, K13 – Košické kultúrne centrá, Východoslovenská galéria (VSG), Východoslovenské múzeum (VSM), Múzeum Vojtecha Löfflera a Tabačka Kulturfabrik. Mnohé z podujatí budú aj priamo v uliciach centra mesta.
Za historickou budovou ŠDKE vyrastie festivalové mestečko.
[ad][/ad]Besedy, koncerty i street art
Festival zahŕňa divadelné i tanečné predstavenia, koncerty, performance, besedy, filmovú tvorbu aj street art.
„Prvý ročník festivalu sa uskutočnil v roku 2018 v Rzeszówe v Poľsku, druhý je u nás v Košiciach a každý rok sa bude posúvať do iného mesta. Jeho hlavnou myšlienkou je spájanie, vytváranie medzinárodných sietí, spoločných predstavení, kultúrnych multižánrových udalostí aj výmena skúseností a spolupráca,“ povedal Dohovič s tým, že nejde o divadlá z hlavných miest uvedených krajín. Okrem Košíc a poľského Rzeszówa sú nimi Ostrava, Debrecín, Ľvov a Trakai.
Venovaný Nežnej revolúcii
Vlani bol festival zameraný na rok 1918, tentoraz je venovaný roku 1989 a Nežnej revolúcii, respektíve téme slobody a demokracie. Ako povedal riaditeľ divadla, reflektovať túto myšlienku bude aj šesť predstavení na šiestich rôznych miestach v rámci mesta.
Každý z festivalových dní bude patriť umelcom z jednej, respektíve z dvoch krajín. Prvý a posledný deň festivalu bude slovenský. Jeho otvorenie bude patriť pochôdzkovému divadlu Karola Horáka – Košickí mučeníci, a to pri príležitosti 400. výročia ich umučenia. ŠfK v rámci ukončenia festivalu premiérovo uvedie orchestrálnu suitu Moc a Sloboda.
„Je to dielo napísané na objednávku, a to vďaka podpore Ministerstva kultúry SR. Bude reflektovať tému samotného festivalu. Ide o programovú hudbu, je to orchestrálna predohra a jej autorom je košický skladateľ Adrián Harvan,“ povedala riaditeľka ŠfK Lucia Potokárová.
Okrem festivalových podujatí bude pripravený aj sprievodný off program, vrátane streetartového workshopu pod vedením Viktora Fehera či tvorivé dielne pre deti.
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.