Mengeleho dievča naživo
Porozprávať o vzniku smutnej i poučnej knihy Mengeleho dievča prišla študentom Gymnázia sv. Edity Steinovej autorka Veronika Tóthová Homolová.
Knihu Mengeleho dievča si doteraz kúpilo viac ako 67-tisíc ľudí. Opisuje pravdivý príbeh ženy, ktorá prežila pokusy „doktora“ Mengeleho, prezývaného aj „Anjel smrti“, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla.
[ad][/ad]„Pre mňa je to niečo, s čím som žila niekoľko rokov. Taký úspech nečakal nikto, čo ma teší, ale vnímam to ako pokoru. Nezaznamenala som iba príbeh Violy Stern Fischerovej, ale osudy tých ľudí, ktorí to už nemohli porozprávať,“ uviedla Tóthová Homolová.
Kniha „mládeži neprístupná“?
Spisovateľke sa ozývali matky 15 až 16-ročných detí s otázkou, či to môžu ich ratolesti čítať.
„Sama som si nebola istá, pretože sú tam aj brutálne veci. Medzi prvými ohlasmi, ktoré som dostala, bol e-mail od 14-ročnej Kataríny zo Zvolena, ktorej to najprv mama nechcela dať čítať, napokon čítala s otcom. Deti menej vnímajú, ako sa ubližuje deťom, pretože samé ich ešte nemajú, nedotýka sa ich ten strach tak, ako rodiča. Skôr sa ich dotýka, ako boli vtedy deti vyčlenené od ostatných, cestou na stanicu na ne pľuli alebo hádzali kamene, že sa Violy nikto nezastal,“ hovorí spisovateľka o skúsenostiach, ktoré má po stretnutiach so študentmi.
Pripravuje pokračovanie
Autorku mrzí, že napriek všetkým útrapám, či už nacistickým alebo komunistickým, sú ľudia nepoučiteľní a zabúdajú na minulosť. V pláne má pokračovanie knihy o ďalších osudoch Violy Stern Fischerovej, ale aj knihu „Mama milovala Gabčíka“, ktorá bude o vzťahu Jozefa Gabčíka, známeho pokusom o atentát na Reinharda Heydricha. Ten sa spoznal v Prahe s vdovou, ktorá mala 3-ročné dievčatko, a spisovateľke sa ju podarilo nájsť.
Dievčatá si aj poplakali
Beseda študentov gymnázia zaujala. „Zamyslela som sa nad tým, aká krivda sa v minulosti diala a už by sa nikdy nemala opakovať,“ povedala Lenka. Podľa jej spolužiačky Sidónie to bolo niečo hrozné, keď Mengele robil pokusy na deťoch a čo sa v koncentračných táboroch dialo. „Aj som si poplakala, najmä pri tej časti, keď hádzali deti do Dunaja pred vlastnými matkami, ktoré ich videli sa topiť,“ uviedla Rebeka. Alenu zase prekvapilo, ako náročné bolo získať tie informácie.
Na škole prebieha počas marca akcia “Mesiac darovanej knihy”, v rámci ktorej môžu študenti priniesť do školy nepotrebné knižky. Darujú ich občianskemu združeniu Ďakujem – Paľikerav, ktoré sa venuje znevýhodneným rómskym deťom. Na gymnázium prídu akciu podporiť aj spisovateľ a bloger Samo Marec či Valentína Sedileková, najmladšia spisovateľka na Slovensku.
Mohlo by Vás zaujímať:
- Video: Spevácky talent Laura Mária Kollegová
- Video: Rozhovor s mladým hudobníkom D. Ronďošom
- Video: Recenzia knihy Špecialistka od Stephenie Mayer
- Zvuk: Filmový kritik Konečný hodnotí Oscara 2018
- Zvuk: Braňo Kostka o tajomstve úspechu skupiny Fragile
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.