Mudhoney sú stále Mudhoney
Sú všeobecne považovaní za zakladateľov žánru grunge. Kurt Cobain ich označil za jednu z kapiel, ktorá najviac ovplyvnila vznik a zvuk Nirvany, a tiež stáli pri začiatkoch dnes už legendárneho vydavateľstva SubPop.
Ako to však býva, seattleskí Mudhoney komerčne nikdy neprekročili tieň Nirvany, Soundgarden alebo Pearl Jam.
Koncertná zbesilosť
Napriek tomu fungujú bez prestávky a takmer bez personálnych zmien už od polovice osemdesiatych rokov. Otcovia grungeu, milujúci koncertnú zbesilosť a špinavosť gitarového zvuku (oni sami ju pomenovali ako grunge-sound), zahrajú vo štvrtok 28. júla v košickom kultúrnom centre Tabačka Kulturfabrik svoj jediný koncert v rámci Slovenska i Českej republiky.
Nirvana a Kurt Cobain možno dokázali obliecť celú planétu do flanelových košieľ a Pearl Jam so Soundgarden asi predali dohromady viac platní, ale boli to Mudhoney, kto dal celé toto grungeové súkolie do pohybu. Nebyť Mudhoney, prevdepodobne by nikdy nevzniklo vydavateľstvo SubPop, ktoré potom tak riskantne poskytovalo ďalším kapelám azyl a sebarealizáciu (Soundgarden, Nirvana, Tad, Afghan Whigs…).
Autori manifestu
Mudhoney debutovali v roku 1988 singlom Touch Me I’m Sick, z ktorého sa stala neoficiálna hymna či akýsi manifest celého žánru. Jeho priamočiarosť a nekompromisná zbesilosť odkazuje na ranného Iggyho Popa a jeho Stooges, zároveň však v tom čase išlo o celkom nový spôsob umeleckej výpovede znudených mladíkov v kockovaných košeliach. To, čo po debute Mudhoney prišlo, je už celkom dobre známe – v Seattli vznikla obrovská scéna, ktorú zrazu objavil zvyšok sveta.
Mudhoney ale nikdy nedosiahli veľký komerčný úspech. Táto nepriazeň kapelu okolo charizmatického Marka Arma nijako nezlomila. Ani Cobainova smrť, dokonca ani heroín. „Viete, my sme na rozdiel od všetkých ostatných kapiel tej doby stále spolu a stále nás to spolu baví,“ odpovedá často práve Mark Arm v súčasných rozhovoroch na otázku, či necíti krivdu osudu.
Nezlomná vôľa kráčať svojou cestou
Stopa Mudhoney v histórii rock’n’rollu zostane nezmazateľná a pekne hlboká, a to nielen tým, čo rozpútali. V priebehu štvrťstoročia nahrali niekoľko zásadných singlov, EP a celkovo deväť albumov. Všetky tieto nahrávky už preveril čas – vykazujú vysokú mieru osobitej hudobnej aj myšlienkovej výpovede. Zatiaľ posledný album Mudhoney – Vanishing Point – vydaný len pred troma rokmi (Sub Pop, 2013) opäť prezentuje práve ich nezlomnosť a schopnosť kráčať svojim smerom. Autentickejší dotyk legendárneho žánru nie je v súčasnosti na koncertné pódia schopný priniesť nikto iný!
Mudhoney
Tabačka Kulturfabrik
Štvrtok 28. júl 2016, 20. h
(NŠ)
Foto: archív tab
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.