Múzeá a galérie kraja si môžete prezrieť z domu
Na dôsledky pandémie zareagovali aj kultúrne inštitúcie, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj.
Na svojich webových stránkach alebo prostredníctvom sociálnych sietí niektoré galérie a múzeá ponúkajú návštevníkom virtuálne prehliadky, iné kultúrne inštitúcie rôzne kontaktné aktivity.
Vírus mobilizuje
V rámci preventívnych opatrení pred šírením nového koronavírusu je aktuálne zatvorených všetkých 23 krajských kultúrnych inštitúcií, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj.
„Mnohé z nich to poňali ako výzvu a rýchlo pochopili, že ak ľudia nemôžu za kultúrou, príde kultúra za nimi. Virtuálne výstavy a prehliadky pripravilo deväť kultúrnych zariadení, ďalšie štyri sprístupnili online kreatívne činnosti. Ponuku aktivít plánujú v najbližšom čase rozšíriť,“ uviedol košický župan Rastislav Trnka.
Online workshopy a čítanie rozprávok
Počas domácej izolácie môžu návštevníci virtuálne zájsť na prehliadku výstavy Verejnej knižnice J. Bocatia v Košiciach pod názvom Prvý dotyk so slobodou, ktorá je venovaná Nežnej revolúcii.
Verejnosť sa môže zapojiť aj do kreatívnych aktivít z domu. Napríklad Východoslovenská galéria v Košiciach pripravila kreatívne úlohy a návody Doma s VSG. Workshop Vyrobme si bábku spustilo 23. marca Bábkové divadlo v Košiciach. Každý deň ráno zverejnia na svojom Facebooku video s inštruktážou, ako si zhotoviť bábku z materiálov, ktoré sú dostupné v každej domácnosti.
Večer v Bábkovom divadle bude patriť čítaniu rozprávok, ktoré bude streamované online. Svoje zbierky sprístupnilo online aj Východoslovenské múzeum v Košiciach prostredníctvom portálu www.pluggy.sk.
[ad][/ad]Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.