Muzejníci nás vrátili do socializmu
Noc múzeí a galérií uplynulú sobotu po piatykrát vytiahla do košických ulíc množstvo záujemcov o históriu.
Košickí organizátori si v tomto roku opäť zvolili jednotnú tému – tentoraz povojnové 50. – 70. roky a obdobie „rozkvitajúceho“ socializmu. Mnohí z návštevníkov si ani neuvedomili, že zámerom podujatia bolo pripomenúť si 18. máj ako Medzinárodný deň múzeí. Jeho cieľom je odkrývať múzejné tajomstvá, bežne schovávané pred zrakmi verejnosti. Viacerým preto chýbalo otvorenie tradičných expozícií.
„Chodíme na toto podujatie každý rok a vyhovuje nám večerný čas, pretože cez deň urobíme potrebné veci v domácnosti. Trošku sme sklamaní, lebo nie je prístupná Faradayova klietka. Určite by sa dalo omnoho viac vidieť, čo poznáme z minulých ročníkov. Ale ináč sme radi, že sa to deje,“ povedal pre košice:dnes mladý pár Tomáš a Vierka počas návštevy Technického múzea.
Jeho aktuálne exponáty potešili manželov Viliama a Viktóriu. Pri vystavenej Škode 440 si zaspomínal: „V takomto Spartaku som sa ako 7-ročný vozil, dodnes cítim tú vôňu. Asi ma to poznamenalo, pretože som začal zbierať angličáky,“ priznal s úsmevom pán Viliam.
Pani Zuzane síce chýbal vstup do expozície Košického zlatého pokladu, ale jej dcérka Eliška ocenila, že sa mohla vcítiť do čias, keď jej mama bola pionierka: „Mne sa páči história a že sa môžeme dozvedieť niečo z minulosti. Škoda, že sme nevideli mince, ale tie časy, keď mama bola pionierka, mali v sebe tiež niečo pekné.“
DISKOTÉKA S GOTTWALDOM
Atmosféru „socíku“ si mohli naplno vychutnať návštevníci Východoslovenského múzea. Z balkóna ich už z diaľky vítala obrovská busta prvého československého robotníckeho prezidenta Klementa Gottwalda, vo vnútri tvorivé dielne s mávatkami a expozícia o Košiciach za socializmu.
Nepochybne raritný bol „diskosocík“ v storočnom podkroví múzea, ktorého priestory sprístupnila nedávna rekonštrukcia. Za socializmu hviezdny DJ Tibor Apa Egry, známy aj porevolučnými majálesmi so „živým“ Leninom, púšťal skladby zlatého fondu československého socialistického stredného prúdu.
Ilúziu starých čias dotvárali aj denníky Pravdy z 80. rokov, vlajka RVHP (pre neskôr narodených – Rada vzájomnej hospodárskej pomoci) a členské preukazy Komunistickej strany Československa. Tancovalo sa pod stanovami KSČ a morálnym kódexom budovateľa komunizmu. Bustičky Gottwalda a Lenina len pripomenuli, ako je všetko pominuteľné.
PREKONAJÚ REKORD?
Jednotlivci, skupinky, páry rôzneho veku i celé rodiny využili atraktívne podujatie, aby si v netradičnom čase od 17. hodiny do polnoci pozreli „skryté“ komnaty inštitúcií zachovávajúcich naše kultúrne dedičstvo.
„Zatiaľ to ešte nemáme spočítané, ale podľa čulého pohybu v uliciach predpokladáme, že sme prekonali vlaňajší rekord 30-tisíc návštev,“ povedal nám dnes ráno PR manažér Visit Košice Dominik Plavka. Ako spresnil, vytlačených bolo 13-tisíc vstupeniek, ktoré po jednorazovom zakúpení oprávňovali k bezplatným vstupom do celkovo 15 múzeí a galérií v Košiciach.
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.