Múzeum Vojtecha Löfflera vystavuje diela „maliara zemplínskeho slnka a ľudu“
Múzeum Vojtecha Löfflera v Košiciach a Zemplínske múzeum v Michalovciach pripravili výstavu diel Teodora Jozefa Moussona, zanieteného obdivovateľa a stvárňovateľa zemplínskeho kraja a ľudu. V košickom múzeu ju sprístupnili od februára a početnú kolekciu olejomalieb a akvarelov môžu jeho návštevníci vidieť do konca marca.
Informovala o tom kurátorka výstavy Dana Barnová.
„Diela zo zbierok Zemplínskeho múzea sú doplnené o diela zo súkromnej zbierky Petra Maščeníka, ktoré výrazne dokreslia a obohatia obraz o tvorbe autora,“ ozrejmila s tým, že realizovaná výstava prezentuje až 100 výtvarných diel umelca.
[ad][/ad]Kto bol Teodor Jozef Mousson?
Teodor Jozef Mousson bol jeden z prvých autorov, ktorý sa systematicky venoval Zemplínu. V rokoch 1911 – 1944 žil a tvoril v Michalovciach – v mestečku, vzdialenom od akýchkoľvek hospodárskych i kultúrnych centier, mimo aktuálneho výtvarného diania. Očarený krásou a ľudovým koloritom Zemplína prezentoval tento kraj aj ďaleko za hranicami regiónu.
„Postupne prekonával na škole získaný akademický realizmus, až sa dopracoval k plenéristickej maľbe založenej na riešení vzťahu farebných škvŕn a svetla. Vo svojom prejave pracoval s čistou farebnosťou, využíval zákonitosti svetla a farby, skúmal svetelné efekty a atmosférické javy. Vyberal si podmanivé maliarsky hodnotné momenty, ktoré pretavoval do podoby obrazu. Vďaka neustálemu zaujatiu krajinou a ľuďmi sa jeho dielo stalo akousi svojráznou výtvarnou monografiou Zemplína,“ priblížila autora kurátorka výstavy.
Zemplínska krajina, výjavy zo života vidieckeho i mestského obyvateľstva, predovšetkým motívy trhov sa tak stali predmetom jeho intenzívneho a dlhodobého maliarskeho záujmu. V jeho tvorbe sa okrem žánrových výjavov objavujú tiež zátišia, portréty, mestské veduty ale aj samostatná krajina.
„V čase svojho pobytu v Michalovciach T. J. Mousson navštevoval kaštieľ v neďalekom Nižnom Hrušove, kde vďaka kontaktom jeho majiteľky Anny Lesnaiovej prichádzali aj umelci z viacerých európskych krajín, ktorí mu zároveň sprostredkovali kontakt s vtedajšími centrami výtvarného diania. Jeho výtvarný názor tiež poznamenali, ovplyvnili a obohatili študijné cesty a pobyty v Nagybányi a Taliansku,“ dodala Barnová s tým, že Moussona označovali aj ako maliara zemplínskeho slnka a ľudu.
[ad2][/ad2](TASR, JH)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.