Na skle maľované zožalo úspech
Divadelné prázdniny sú najmä pre hercov obdobím oddychu. Šéfovia súborov sa však práve počas nich zamýšľajú nad uplynulou sezónou a prípravou novej.
Činoherci Štátneho divadla Košice uviedli v sezóne 2014/2015 päť premiér. Riaditeľ súboru Milan Antol naskočil do rozbehnutého vlaku.
„Už príprava bola neštandardná, pretože väčšina inscenácií sa pripravuje s trošku väčším predstihom. Nazval som ju riskantnou, lebo v niektorých prípadoch išlo naozaj o risk. Ale mám pocit že vo väčšine prípadov nám ten risk vyšiel.”
Prvou inscenáciou sezóny bolo Kocúrkovo v réžii Eduarda Gürtlera, pripravené k 90. výročiu Východoslovenského národného divadla.
Presne touto hrou sa pred 90 rokmi začínala história profesionálneho divadla v Košiciach. “Viem, že Kocúrkovo bolo prijímané nejednoznačne. Staršia generácia možno čakala klasickejšie spracovanie, ale mladšia sa teší z nového predstavenia so zaujímavými rapovými pesničkami Andreja Palka.“
Ostrá pre študentov
Premiéru zažil aj legendárny muzikál Na skle maľované. Súbor ho naštudoval spolu s poslucháčmi konzervatória.
Podľa Milana Antola spolupráca dopadla nadmieru dobre: „Príležitosť dostal nie jeden či dvaja študenti, ako to obvykle býva, ale hneď celý ročník.” Sklo malo premiéru na Malej scéne a do repertoáru ho stále nasadzujú s veľkým úspechom.
Hitlerovci
Treťou premiérou bola inscenácia Arnošta Goldflama Doma u Hitlerovcov: Historky z kuchyne.
Režisérka Hana Mikolášková pripravila túto veľmi citlivú tému trošku ako kabaret. “Satirický, miestami humornejšie ladený pohľad na Hitlera nepriniesol len pozitívne reakcie, i keď tých je viacej, ale aj otázniky, najmä u starších divákov. Túto tému ale spracoval človek, ktorý má osobné a neblahé skúsenosti s druhousvetovou vojnou a on priniesol takýto pohľad na Führera a vojnu,“ vysvetľuje M. Antol.
S hrou sa činohra úspešne predstavila na Česko-slovenskom divadelnom festivale Setkání/ Stretnutie v Zlíne a na martinskom festivale Dotyky a spojenia.
Rakúsova bodka
Poslednou premiérou bola dramatická kompozícia Rozália, zostavená z tvorby spisovateľa Stanislava Rakúsa.
Režijne ju pre piatich hercov pripravil Kamil Žiška. „Tí na ploche približne sto minút vyrozprávajú príbeh Stanislava Rakúsa. Text je rozdelený do piatich desaťročí a každé zosobňuje jeden herec. Táto inscenácia bola vyvrcholením minulej sezóny a som rád, že sme ju mohli uviesť.“
Nová sezóna s novinkami
V novej sezóne bude režim v historickej budove Štátneho divadla kvôli rekonštrukcii obmedzenejší. Činohra sa preto viac sústredí na Malú scénu.
Divákov čakajú štyri premiéry. „Hneď na jeseň bude holandský režisér Jan Willem van den Bosch režírovať zdramatizovaný román Stanislawa Lema Solaris. Ďalšou premiérou na Malej scéne bude hra Kto sa bojí Virgínie Woolfovej v réžii Júlie Rázusovej. Na jún pripravujeme na Malú scénu spoluprácu s režisérom Jánom Luteránom.
V historickej budove nás čaká premiéra zdramatizovaného románu Alberta Moraviu Rimanka v réžii Valérie Schulczovej,“ približuje programové zámery riaditeľ činohry Milan Antol.
V januári sa vráti z materskej dovolenky Alena Ďuránová a s ňou aj niektoré inscenácie, v ktorých účinkovala, a na materskú odíde Lívia Dujavová. Premiéry v novej divadelnej sezóne
S. Lem: Solaris, 13. november 2015 E. Albee: Kto sa bojí Virginie Woolfovej, 12. február 2016 A. Moravia: Rimanka, 15. apríl 2016
Natália Novotná
Foto: archív ŠD
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.