Na skle nafotené
Život predkov spoznávame cez knihy, umelecké diela, alebo aj prostredníctvom fotografií. Tie zachytávajú významné udalosti, osobnosti, ale i každodenný život. Vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach sklenené negatívy približne z rokov 1880 až 1950 už ôsmy rok digitalizujú.
V čase vzniku záberov bolo jedinou možnosťou fotografovať na sklenené negatívy. Muzeálny fond historickej fotografie ich má vyše 11-tisíc. Pochádzajú zo súkromných zbierok, ale aj zo zaniknutých fotoateliérov. Od roku 2009 doteraz zdigitalizovali viac než 2 600 z nich.
Sklenený negatív je tenká a krehká sklenená tabuľka. Veľkosti negatívov sa líšia – od najmenších s rozmerom 8×6 cm, po najväčšie veľkosti 26×31 cm. Z hľadiska ochrany negatívy nemožno vystavovať, keďže ich treba chrániť nielen pred mechanickým poškodením, ale aj pred slnečným žiarením.
Múzeum sa na digitalizáciu rozhodlo využiť služby košického fotografa, ktorý už má skúsenosti so sklenenými negatívmi. Digitalizuje ich prostredníctvom kvalitnej zrkadlovky a podsvietenia záberov.
Hasiči, ale aj košický Biograf
Portréty dôstojníkov, hasičov, policajtov, ale aj svadobné fotografie, skupinky či zábery zo školských tabiel, ordinácia lekára, stará lekáreň, hasičské autá, ako sa upratovali košické ulice – to všetko je na vzácnych negatívoch.
Na skle zachytené sú aj budovy – najčastejšie Dóm sv. Alžbety a Štátne divadlo. Netradičnými zábermi sú fotky pivovaru či tabakovej továrne. Podľa Dušana Béreša z umelecko-historického odboru múzea záujem historikov vzbudzujú najmä ojedinelé a ešte nepublikované zábery.
Svedectvo o zbúraných pamiatkach
Významné sú aj fotografie už neexistujúcich pamiatok, napríklad Hotela Schalkház či Biografu na Námestí osloboditeľov. Okrem záberov z Košíc sú medzi negatívmi aj fotografie zo Spiša a Spišskej Novej Vsi, z Prešova či z Kúpeľov Štós.
Digitalizované fotografie poslúžia napríklad aj Východoslovenskej galérii, Štátnej vedeckej knižnici či Univerzite Pavla Jozefa Šafárika. Ale aj súkromným bádateľom a regionálnym historikom. Využité budú i na publikačné, vedecké a výstavné účely.
Michaela Valiková
Foto: archív vsm
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.