Nadanie a talent ochotníckych súborov sa predstaví na prvom ročníku Festivalu Amatérskych divadiel
Rôznorodé žánre a pestrá paleta divadelných hier sa predstaví počas troch festivalových dní v Kasárňach Kulturparku, od 14. do 16. februára v podaní amatérskych divadiel z košických výmenníkov, Raslavíc a Trebišova.
Festival minulý rok absolvoval skúšku ohňom v rámci nultého ročníka a aj tento rok dá priestor ochotníkom a začínajúcim divadlám, ktoré chcú ukázať svoj talent a nadanie. Vďaka pestrej divadelnej palete žánrov sa otvára príležitosť vzájomnej inšpirácie či objektívnej kritiky.
Festival obohatí aj odborná diskusia o hre a rozvoji nadobudnutých zručností ochotníkov v divadelnej tvorbe.
„Hlavnú líniu bude tvoriť osem predstavení počas troch dní v budove Alfa v Kulturparku. Priestor sme dali neprofesionálnym divadlám skúšajúcim vo Výmenníku Brigádnická. Zostavu doplní divadelný súbor z Trebišova, ochotnícky súbor z Raslavíc, sociálne divadlo Hopi Hope, Divadlo Actor Košice a združenie špeciálnych pedagógov, ktorí svoj voľný čas venujú divadlu,“ vysvetlil projektový manažér Matúš Binc.
Pozvanie na otvorený dialóg a konzultácie prijali nezávislí hodnotitelia Michal Iľkanin z filmu Loli paradička a herec ŠDKE Peter Cibula. Diskusie sa uskutočnia 15 minút po predstavení a sú na ňu pozvaní aj samotní diváci, ktorí sa chcú dozvedieť viac o samotných hercoch a hrách.
[ad][/ad]Dramatický piatok
Už v piatok (14. 2.) sa o 17.00 hod. predstaví ochotnícke divadlo Na skok. Tí predstavia historicky prvé naštudovanie hry od Júliusa Barč-Ivana s názvom Matka. Slovenskú klasiku odohrajú ochotníci v originálnych krojoch z medzivojnového a povojnového obdobia a nebude chýbať ani archaická slovenčina. V ten istý deň vystúpi o 19.30 hod. pred verejnosťou Divadlo G Trebišov s absurdnou drámou japonského autora Becujaku Minorua. Hra Kengura poukáže na neľudskosť rozhodnutí spoločnosti voči jednotlivcovi, ukáže jej tendenciu uveriť chýrom a fámam a nevnímať ľudskú bytosť ako rovnocenného človeka.
Rozprávková a veselá sobota
V sobotu vystúpia tri divadlá. O 15.00 hod. čaká deti od 10 rokov incenácia od Divadla z Krabice. Špeciálni pedagógovia nás vezmú do starobylého Grécka, kde stretneme mocného Perzea, ktorého na ceste za záchranou princeznej Andromedy čakajú rozličné dobrodružstvá.
Divadlo Nad vecou predvedie od 17.00 hod. návštevníkom festivalu až dve veselohry za cenu jednej. Prvá o policajtovi, ktorý je tiež len človek a vôbec to nemá v práci ľahké. Druhá nám rozpovie príbeh o mladej zlodejke, ktorá môže mať v sebe viac úprimnosti ako bezúhonný človek.
Poslednou hrou o 19.00 hod. bude inscenácia Terapia tmou od Divadla Per Absurdus. Netradičná divadelná jednoaktovka o mladom mužovi, vás vtiahne do jeho sveta viac, ako si myslíte. V tomto predstavení sa budete nie len pozerať, ale aj vnímať príbeh čuchom, sluchom a dokonca i hmatom. Kvôli komornému a atypickému charakteru predstavenia sa odohrá s obmedzeným počtom divákov v publiku (40 ľudí).
Záver festivalu
V posledný deň zahrá o 10.30 hod. sociálne divadlo Hopi Hope. Od roku 2012 hrá v divadle hendikepovaná mládež a dospelí. V Kulturparku predstavia tri predstavenia za cenu jedného, ktoré sú vhodné pre deti od 8 rokov. O 16.00 hod. zahrá Divadlo Actor Košice hru Mínus dvaja – komédiu o pacientoch, ktorí sa rozhodnú stráviť čas svojho žitia inak, ako polihovaním v nemocnici.
Záver festivalu obohatí hra 100 hodín do zatmenia od Košického otvoreného divadla. Inscenácia predstaví divákom program reprodukcie Lebensborn, ktorý sa začal 12. decembra 1935 a mal v súlade s rasovými teóriami Tretej ríše privádzať na svet čistokrvných árijcov. O osude matiek a ich detí sa dozviete v hre vhodnej pre návštevníkov festivalu od 15 rokov.
Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.