Národný zbor Karpaty spieva tri desaťročia
Už tridsať rokov je neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho života v multinárodnostných Košiciach aj Ukrajinský národný zbor Karpaty. Svoje narodeniny oslávi v sobotu 28. novembra slávnostným koncertom v košickom Dome umenia. Karpaty sa verejnosti prvý raz predstavili v marci 1986 na akadémii venovanej najväčšiemu ukrajinskému básnikovi Tarasovi Ševčenkovi.
Odvtedy košický zbor vystupoval na viac ako 500 koncertov na Slovensku aj v zahraničí. Poznajú ho v Belgicku, Bulharsku, Česku, Maďarsku, Poľsku, Rakúsku a aj na Ukrajine.
Nositeľ tradícií
„Zbor je jedinečný nielen na našom území. Repertoár tvoria skladby a úpravy ukrajinských skladateľov a skladateľov iných národov od 17. storočia až po súčasnosť, ľudové piesne, koledy, sakrálne a liturgické piesne východného obradu,“ hovorí umelecký vedúci telesa a jeho zakladateľ Levko Dohovič. Členmi zboru sú dodnes nielen príslušníci ukrajinskej a rusínskej národnostnej menšiny, ale aj mnohí Slováci.
„Za všetkých azda spomeniem sólistov zboru Tomáša Námešpetru a Máriu Pobehovú, ktorí vystúpia aj na slávnostnom koncerte. Práve im a ďalším dlhoročným členom zboru patrí azda najväčšie poďakovanie za to, že Karpaty už tridsať rokov šíria krásu ukrajinskej piesne,“ zdôrazňuje L. Dohovič.
Od roku 1990 sa Karpaty výrazným spôsobom podieľajú aj na kultúrnom živote v Košiciach, za čo získali nielen Cenu mesta Košice. Za šírenie ukrajinskej kultúry Ministerstvo kultúry Ukrajiny udelilo zboru pred desiatimi rokmi titul Ukrajinský národný amatérsky zbor.
Vianoce i Nový rok strávia na pódiu
Z najznámejších podujatí organizovaných zborom treba spomenúť Novoročný ples Rusínov – Ukrajincov, ktorého 25. ročník sa uskutoční 16. januára 2016. O deň neskôr pripravujú Karpaty 16. ročník Novoročného koncertu. Ešte pred vianočnými sviatkami, 19. decembra, trinásty krát odznie koncert s názvom Vianočné tradície národnostných menšín v Košiciach.
Ako dodáva hlavná organizátorka týchto podujatí a členka rady zboru Karpaty Helena Dohovičová, aj vďaka týmto akciám, ale aj ďalším kultúrno-spoločenským podujatiam mali Košičania príležitosť spoznať 84 umeleckých súborov z Ukrajiny a ďalších 14 ukrajinských súborov z Česka, Maďarska a Poľska.
Na čiernej listine červených
Dirigentom a umeleckým šéfom jedinečného speváckeho telesa je Levko Dohovič, ktorý prednedávnom oslávil 80. narodeniny. Patrí k zakladateľom ukrajinskej zborovej tradície na východnom Slovensku, hoci práve Karpaty vznikli po jeho pätnásťročnej nútenej odmlke v oblasti ukrajinskej kultúry.
Vo veku necelých pätnástich rokov ho zatvorila sovietska moc na šesť a pol roka do gulagov. Prenasledovaný bol v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, v čase tzv. normalizácie pomerov v komunistickom Československu. Svoje spomienky na roky perzekúcie vydal v knihe Kronika.
„Na jeseň roku 1985 mi vtedajšie komunistické vedenie Kultúrneho zväzu ukrajinských pracujúcich opätovne povolilo činnosť v oblasti ukrajinskej kultúry. Mohol som sa vrátiť k milovanému zborovému spevu. Spolu s viacerými nadšencami a priateľmi sme sa stretli na prvých skúškach a začali pripravovať prvé vystúpenia zboru Karpaty,“ spomína rodák zo Zakarpatskej Ukrajiny Levko Dohovič.
(DOH)
Foto 1: TASR
Foto 2: sd
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.