07.11.18

Česká veselohra Naši furianti sa na košické javisko vracia po 36 rokoch

Foto: Veronika Janušková

Česká klasická veselohra Ladislava Stroupežnického Naši furianti sa na košické javisko vracia po 36 rokoch. Režisérom prvej činohernej premiéry novej sezóny Štátneho divadla (ŠD) Košice je Ľubomír Vajdička. Ako povedal na stredajšej tlačovej konferencii, ide o príbeh, v ktorom do pokojného života idylickej juhočeskej dediny zasiahnu obecné voľby nočného hlásnika a spustia celú spleť neočakávaných udalostí. V inscenácii sa predstaví približne 30 účinkujúcich.

Ako Vajdička uviedol, popri samotnej voľbe takzvaného nočného policajta sa odohráva aj vzťah dvoch mladých ľudí. „Komplikuje sa práve z dôvodu tej voľby hlásnika. Znepriatelia sa ich rodičia a vyzerá to veľmi zle,“ povedal s tým, že aj keď všetko dopadne dobre, cena za to je vysoká. „Konflikty toho typu by sme si preto nemali  len tak nevšímať, ale mali by sme k nim zaujať nejaké stanovisko,“ dodal. Nadčasovosť inscenácie vníma práve v tejto oblasti.

V predstavení si spolu zahrá takmer celý činoherný súbor aj hostia. Manželov Dubských hrajú Ivan Krúpa a Dana Košická, manželov Buškovcov Stano Pitoňák a Katarína Horňáková, mladý pár stvárnia Lívia Michalčík Dujavová a Tomáš Diro v alternácii s hosťujúcim Marekom Luptákom. V ďalších postavách diváci uvidia napríklad Beátu Drotárovú, Petra Čižmára, Róberta Šudíka a ďalších.

reklamná správa
 

Šťastie v hereckej kariére

Pitoňák označil rolu, ktorú v inscenácii stvárňuje, za veľké šťastie vo svojej hereckej kariére. „Je to veľká postava hlavne v tom, že hýbe hrou a posúva ju ďalej. Akú energiu prinesiem, takým emočným tempom alebo nasadením pôjdeme,“ povedal. Podľa neho je hra o ľuďoch, ktorí svojou aroganciou dávajú najavo, že rozhodujú o všetkom, ale pritom to tak nie je. „Určite si tam každý zaradí toho svojho nie práve obľúbeného politika, lebo história sa opakuje, ľudia sú rovnakí,“ uzavrel.

Ako priblížil dramaturg Miro Dacho, plejádu košických hercov doplní člen Činohry Národného divadla v Prahe Alois Švehlík ako interpret scénických poznámok v pôvodnom znení tak, ako ich autor v 70. rokoch 19. storočia napísal. Jeho hlas bude divák počuť z audiozáznamu. „Inscenáciu obohatí aj skupina muzikantov hrajúcich pôvodné piesne z pera autora hudby Róberta Mankoveckého, ktorý je aj autorom prekladov textov piesní z češtiny,“ uviedol s tým, že hoci sú mnohé postavy a situácie staré približne 150 rokov, budú živo pripomínať súčasnosť.

Premiéra inscenácie Naši furianti, ktorá je súčasťou podujatí venovaných 100. výročiu vzniku Československej republiky, bude v piatok (9. 11.) o 19.00 hod. v Historickej budove ŠD Košice.

reklamná správa

(TASR, JH)

Čítajte viac: statne divadlo kosice

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím