Návštevnosť Slovenského technického múzea stúpla, zisk však klesol
Návštevnosť Slovenského technického múzea (STM) v roku 2019 medziročne vzrástla o sedem percent, jeho zisk klesol.
Ako v stredu vedenie STM informovalo v rámci verejného odpočtu svojej činnosti a hospodárenia, v zbierkovom fonde vlani pribudlo 230 kusov predmetov. Upozornilo aj na stále zlý stav objektov, ktoré múzeum spravuje.
STM vykázalo za minulý rok pri výnosoch 2 275 864 eur a nákladoch 2 275 680 eur zisk 184 eur. Za rok 2018 evidovalo zisk okolo 26-tisíc eur.
[ad][/ad]Hlavné dôvody poklesu
„Hlavnými dôvodmi poklesu zisku bolo dodatočné vyrubenie dane z nehnuteľnosti v Múzeu dopravy v Bratislave a vytvorenie opravnej položky k pohľadávkam, vo vymáhaní ktorých budeme pokračovať v roku 2020,“ vysvetlil námestník generálneho riaditeľa pre ekonomicko-prevádzkovú činnosť Mikuláš Komorovský. Bežný transfer z Ministerstva kultúry (MK) SR podľa neho dosiahol 1,6 milióna eur, mzdové náklady tvorili viac ako 1,4 milióna eur.
„STM si obhájilo svoje pôsobenie v celomúzejnej sieti múzeí na Slovensku aj minulý rok. Kontraktom stanovené merateľné ukazovatele vo všetkých odborných múzejných činnostiach sa nám podarilo naplniť a v niektorých prípadoch aj výrazne presiahnuť,“ povedala generálna riaditeľka a štatutárna zástupkyňa STM Zuzana Šullová.
Vlani navštívilo STM spolu 115 533 ľudí. Prevažne išlo o návštevníkov do 18 rokov, zahraničných návštevníkov bolo vyše 8 000. Hodnota zbierkového fondu sa celkovo zvýšila takmer o 40-tisíc eur. Artefakty, ktoré v STM pribudli, sa viažu na históriu vedy, výroby, techniky, dopravy a priemyslu v SR. Šullová označila za unikátne napríklad viacero typov stolových a krbových hodín.
„Kolegom kurátorom v Múzeu dopravy v Bratislave sa zas podarilo získať veľmi cenné dokumentačne hodnotné kúsky, ktoré obohatia zbierky železničnej a vodnej dopravy,“ dodala s tým, že v Košiciach pribudla minulý rok nová expozícia pod názvom Pravdivo o nepravých zuboch – Od remeselníka k dentistovi a zubnému technikovi. Ide o kolekciu zubnej techniky, ktorá patrí Slovenskej komore zubných technikov. Verí, že na tieto depozity v budúcnosti STM získa vlastnícke práva.
Balvan, ktorý ťaží
Toto múzeum, ako príspevková organizácia MK SR, realizuje svoju činnosť v sídle v Košiciach a v siedmich pobočkách, pričom spravuje rozsiahly majetok, jeho časť je naďalej v zlom technickom stave. Vysoké percento z 33 objektov tvoria národné kultúrne pamiatky (NKP).
„Je to balvan, ktorý nás ťaží. Investičný dlh na týchto objektoch je veľmi vysoký,“ povedala Šullová s tým, že v podobnej situácii je v súčasnosti mnoho múzejných inštitúcií na Slovensku.
Ako uviedla, urýchlene potrebujú finančnú injekciu unikátne objekty v NKP Solivar v Prešove. Podľa výročnej správy za rok 2019 sú v zlom až kritickom stave Varňa František, Četerne a Gápeľ v NKP Solivar Prešov, ale tiež strecha v sídle STM v Košiciach, oplotenie a park v kaštieli Budimír či NKP Huta Karol vo Vlachove. Obnovu týchto objektov považuje STM za najdôležitejšiu prioritu v tomto roku.
[ad2][/ad2](TASR)
Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.