Noc múzeí a galérií nás vráti do socializmu
Košice sa v sobotu už piaty raz pripoja k stovkám miest na celom svete a otvoria na noc (od 17. h do polnoci) svoje múzeá, galérie i kultúrne centrá. Košická noc múzeí a galérií pokračuje aj tento rok v jednotnej téme približovania rôznych historických období života mesta.
Zámerom je preniesť jeho obyvateľov na jednu noc do daného historického času a ponúknuť autentický zážitok z minulosti. Tento rok sa organizátori rozhodli pre povojnové obdobie 50. až 70. rokov.
„Každý si môže zaspomínať alebo naopak priblížiť dobu, ktorú nezažil na vlastnej koži. Pozrieť sa na históriu s odstupom času a uvedomiť si hodnoty a podobu bežného života v meste v tom období, porovnať ho so súčasnosťou,“ priblížila zámer koordinátorka podujatia Zuzana Fabianová z Visit Košice. “Veríme, že aj tento rok sa nám podarí pokoriť magickú hranicu 30-tisíc návštev za jednu noc,” dodala.
Oživiť spomienky na nedávne časy pomôžu návštevníkom dôverne známe predmety, ktoré boli súčasťou každodenného života – nábytok, hračky, odevy, dopravné prostriedky, obrazy, domáce spotrebiče, filmy, fotografie a množstvo ďalších artefaktov. Okrem obdobia budovania socializmu si v Múzeu letectva budú môcť návštevníci pripomenúť aj výročie konca druhej svetovej vojny premiérovou prezentáciou čiastočne zrekonštruovanej legendárnej nemeckej stíhačky Messerschmitt BF 109 či prehliadkou vojenskej techniky Wehrmachtu z bojov o Dargovský priesmyk.
Každá zo zapojených inštitúcií predstaví tému svojim vlastným štýlom. Nebude chýbať tradičný Majáles, filmový festival pracujúcich na nádvorí Slovenského technického múzea alebo prehliadka potápačského výstroja používaného v bývalej československej armáde vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach. Detská železnica si pripravila veľkolepú rekonštrukciu otvorenia prevádzky železničky v roku 1955.
(ver)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.