Nočná skúška – pohľad do zákulisia prípravy muzikálu
Štátne divadlo Košice uviedlo minulý týždeň premiéru netradičného projektu choreografa a režiséra Ondreja Šotha, scenáristu Václava Janečka a dramaturgičky Zuzany Mistríkovej. Pre divákov pripravili netradičný pohľad do zákulisia prípravy muzikálu Nočná skúška.
Spojením rôznych štýlov má predstavenie ambíciu prilákať do divadla aj mladú generáciu. Klasický balet ale v ňom nehľadajte.
BALET A ČINOHRA
Pri tvorbe spolupracoval balet aj s činohrou a Konzervatóriom Exnárova.
„Herci majú vlastné postavy, napríklad dramaturgičku, ktorá žije 25 rokov v Holandsku a vie, ako má vyzerať moderné tanečné divadlo, režiséra, ktorý je v dezolátnom stave a šéfa baletu, ktorého nikto nechce,“ povedal Šoth.
V role inšpicientky zahviezdila Beáta Gogová, bývalá baletka Štátneho divadla.
„Chceme sa pousmiať nad sebou a nad tým, že avantgarda môže viesť k úbytku divákov a niekedy nemá hranice,“ hovorí režisér.
ŽIVÁ KAMERA
Hra mala okrem ukážky vzniku muzikálu priniesť aj pohľad do zákulisia prostredníctvom živej kamery a umeleckých videí premietaných na plátne v pozadí javiska.
„Chceli sme predstavenie urobiť tak trochu aj pre nás samých, ukážeme tam naše skúsenosti, ktoré sme zažili v divadlách,“ opísal O. Šoth.
„Diváci uvidia, čo sa deje v útrobách, vrátane vzniku romantických vzťahov medzi tanečníkmi a celé to končí tým, že choreograf si potajomky pripraví vlastnú šou na súčasnú hudbu, populárnu, aj džezovú,“ dodáva režisér.
HODNOTY
Napriek tomu, že prvé dejstvo bolo mierne rozťahané až nudné, účinkujúcim sa podarilo upozorniť na vytrácanie sa pravých hodnôt z kultúry.
Skôr ako klasika zaznelo v ňom mnoho moderných pesničiek od Beyoncé, Coldplay, Justina Timberlakea, či Robbieho Williamsa, na ktoré v modernom štýle tancovali sporo odetí tanečníci.
Fanúšikov tradičného baletu táto voľba nemusela veľmi nadchnúť.
Tanečne bohatšie druhé dejstvo strhlo divákov rytmami známych piesní z muzikálov a peknými kabaretnými kostýmami.
Úmysel režiséra zobraziť pomalý úpadok kultúry v dnešnej dobe sa však napriek rozpačitým pocitom podarilo zobraziť vcelku úspešne. Otázne je, či vôbec a keď, tak koho priláka experiment do hľadiska. Starých, či mladých?
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.