06.09.19

Nová poštová známka pripomína smrť košických mučeníkov spred 400 rokov

Foto: TASR

Štvorstému výročiu smrti troch košických mučeníkov vyhlásených za svätých je venovaná nová slovenská poštová známka. Slávnostne ju v piatok inaugurovali v priestoroch košickej Teologickej fakulty Katolíckej univerzity.

Známka zobrazuje umučenie trojice kňazov - svätých Mareka Križina, Štefana Pongráca a Melichara Grodeckého zo 7. septembra 1619 v Košiciach aj s nástrojmi ich mučenia.

Kňazi boli obeťami bojov medzi protestantmi a katolíkmi počas povstania Gabriela Bethlena. Povstaleckí vojaci ich umučili po tom, ako odmietli zaprieť svoju katolícku vieru. Za svätých ich vyhlásil v roku 1995 pápež Ján Pavol II.


Foto: TASR

Najstaršie vyobrazenie 

Známka bola tlačená technológiou ofsetu a vyšla v náklade 250-tisíc kusov s nominálnou hodnotou 1,85 eura, čo zodpovedá cene za doporučený list do hmotnosti 100 gramov vo vnútroštátnom styku.

Grafickú úpravu známky pripravili akademický maliar, grafik a ilustrátor Marián Čapka a rytec Jozef Česla. Grafika použitá pri výtvarnom návrhu známky pochádza z knihy Gabriela Hevenesiho Ungaricae Sanctitatis Indicia (Dôkazy svätosti Uhorska), ktorá mala prvé vydanie v roku 1692.

„Je to najstaršie známe vyobrazenie košických mučeníkov od významných viedenských medirytcov. Chceli sme verejnosti ukázať, ako títo svätci vyzerali optikou ľudí 17. storočia,“ uviedol Martin Vančo zo Slovenskej pošty, a.s.

reklamná správa

Víkendová slávnosť 

Okrem známky vyšla aj obálka prvého dňa (FDC) a príležitostná pečiatka. Inauguráciu pripravili Arcibiskupský úrad v Košiciach, Zväz slovenských filatelistov a Slovenská pošta.

Košická arcidiecéza si 400. výročia smrti sv. košických mučeníkov pripomína víkendovou slávnosťou. Začne sa v sobotu (7. 9.) o 9.00 hod. v Dóme sv. Alžbety Fatimskou pobožnosťou pod vedením pomocného biskupa Mareka Forgáča a vyvrcholí v katedrále o 10.00 hod. slávnostnou omšou, ktorej hlavným celebrantom bude arcibiskup Bernard Bober.

V nedeľu (8. 9.) o 10.00 hod. bude v Chráme Najsvätejšej Trojice pontifikálnu omšu celebrovať kardinál Péter Erdő, maďarský prímas. Tento kostol na Hlavnej ulici stojí na mieste, kde boli kňazi umučení.

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím