O strachu, čo príde
Bojíte sa budúcnosti? Alebo, naopak, tešíte sa na to, čo príde? Či už patríte do jednej alebo druhej skupiny, aktuálna výstava vo Východoslovenskej galérii s názvom O strachu, čo príde, by vás mohla zaujať.
Jej autori totiž prostredníctvom diel od sedemnástich umelcov zostavili akýsi súbor netradičných pohľadov na (ne)jasnú budúcnosť.
Výstava O strachu, čo príde nie je svojím spôsobom úplne klasická. No okrem obrazov alebo sôch predstavuje i menej tradičné formy umenia, pri ktorých nie je dôležitá iba vizuálna stránka, ale najmä obsah.
Veštby a hľadanie
Zaujme, napríklad, nástenná maľba v podobe ôsmich čiar v rôznych odtieňoch červenej od ruského autora Vasila Artmonova. „Každá z nich predstavuje jednu z udalostí, ktoré po druhej svetovej vojne predpovedala veštica Vanga,“ vysvetľuje kurátor výstavy Jakub Král.
Vanga bola bulharská nevidiaca veštkyňa, ktorá úspešne predpovedala, napríklad, potopenie ponorky Kursk, pád Sovietskeho zväzu, smrť princeznej Diany či katastrofu Černobyľu.
Študent Akadémie výtvarných umení Tomáš Kajánek si pri tvorbe svojich fotografií krajiny nastavil samospúšť, aby sa mohol v zábere schovať. „Návštevník tak môže vo fotografiách hľadať samotného autora,“ hovorí Král.
Priestor ako umenie
Podľa architekta výstavy Matěja Smrkovského chceli docieliť, aby samotný výstavný priestor nebol iba miestnosťou, ale aby sa stal súčasťou výstavy. „Ide o dlhý priestor, ktorý sme rozdelili panelmi, čím sme vytvorili akési záhyby, ktoré človeka nútia prechádzať z jednej strany na druhú, a zároveň zúžený priestor, čím sme chceli umocniť pocit strachu z toho, čo príde, keďže nikdy neviete, čo vás za panelom čaká.“
Výstava obsahuje taktiež videoprojekcie, diela ktoré vznikli na základe sociálnych experimentov či zoznam snov, ktoré ľudia zdieľali na Facebooku.
Ak sa chcete dozvedieť niečo O strachu, čo príde, výstavu pod týmto názvom môžete vo Východoslovenskej galérii navštíviť do 21. mája.
Viktória Hartmannová
Foto: archív vsg
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.