O strachu z doby a bizarnosti normalizácie
Poslednou premiérou sezóny 2014/2015 v Štátnom divadle Košice bude dramatizácia textov spisovateľa Stanislava Rakúsa s názvom Rozália.
Inscenácia sa inšpiruje svetom prózy výnimočného literáta, ktorý sa vo svojich textoch zaoberá deformujúcimi vplyvmi deformovanej doby.
Rakús patrí k výrazným osobnostiam slovenskej literatúry. Nadväzuje na lyrizovanú prózu, prináša mystické rustikálne témy s hlbokým sociálnym cítením. Detailne opisuje postavy zvláštneho smútku, ale i vyrovnania sa, plné životnej múdrosti.
Jeho neskoršie obdobie sa tematicky upriamuje na osobné skúsenosti dramaturga a pedagóga, ktoré odhaľujú mechanizmy myslenia, pomenúvajú strach z doby v čase normalizácie, najmä jej bizarnosť.
Podľa umeleckého šéfa činohry Milana Antola bude úlohou inscenátorov snaha čo najlepšie pochopiť minulosť, aby sa mohla vyliečiť prítomnosť: „Próza Stanislava Rakúsa sa v tomto divadelnom liečebnom procese stane istou diagnózou, ale aj terapiou skúmanej zranenej krajiny. Stanislav Rakús pochádza z tohto prostredia, v košickom divadle pôsobil ako dramaturg a inscenátori sa rozhodli, že prostredníctvom komplexného poznania jeho tvorby sa bude dať vyjadriť k tomu, čo sa odohrávalo v minulosti a možno sa z toho aj poučiť, aby nám to pomohlo v súčasnosti.“
Na javisku sa v priebehu jedného večera odohrá päť monodrám, ktoré budú mapovať päť desaťročí – päťdesiate až deväťdesiate roky minulého storočia. V nich sa predstaví päť hercov, od mladej až po staršiu generáciu – Tomáš Diro, František Balog, Michal Soltész, Ivan Krúpa a Róbert Šudík.
(doh)
Foto: archív af
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.