Ondrej Šoth: Keby bol Američan, natočili by o ňom veľkofilm
V piatok 15. marca sa na javisko Historickej budovy Štátneho divadla Košice po desiatich rokoch vráti multimediálne tanečné divadlo M. R. Štefánik.
Choreograf a režisér Ondrej Šoth stvárni život jednej z najvýznamnejších postáv československej, ale aj európskej histórie – už po druhý raz. Nový autorský projekt vzniká pri príležitosti 100. výročia smrti Milana Rastislava Štefánika.
[ad][/ad]Nový pohľad
„Keď sme v roku 2009 pripravovali inscenáciu o Štefánikovi, bola vôbec prvou v divadlách na Slovensku a myslím si, že sme ňou inšpirovali veľa tvorcov. Aj odvahou, že sme sa do toho vôbec pustili. Zaujímavosťou Štefánika je, že jeho životný príbeh, najmä z hľadiska vzťahu k otcovi, matke a rodine, je veľmi podobný príbehu Exuperyho či Franza Kafku. To sú veľmi zvláštne spojenia osobností, ktoré vychádzali z nie práve harmonického rodinného prostredia. Štefánik bol medzinárodný človek a mne osobne je ľúto, že jeho história a najmä koniec jeho života sa dodnes manipuluje. V histórii Slovenska nepoznám hlbší príbeh ako je jeho a viem si predstaviť obrovský veľkofilm, ktorý by už určite bol natočený, keby bol Američan. U nás sa to dodnes nestalo. V roku 2009 ma k vzniku inscenácie inšpirovali poznatky z kníh, múzeí, ale aj archívov, ktoré sme navštívili vo Francúzsku. Ale po desiatich rokoch je aj môj pohľad iný a tým pádom bude mať aj nový Štefánik inú tvár,“ hovorí o pripravovanej inscenácii Ondrej Šoth, ktorý si do svojho tímu prizval osvedčených spolupracovníkov.
Beethoven aj Piaf
„Na scenári spolupracoval so Zuzanou Mistríkovou, choreografie okrem Šotha pripravujú Maksym Sklyar a Marek Šarišský, scénu vytvoril Juraj Fábry a kostýmy Andrii Sukhanov. Súčasťou multimediálneho projektu bude aj film Pavla Barabáša v Šothovej réžii,“ prezrádza Svjatoslav Dohovič, web editor a PR Štátneho divadla. Dodal, že zaujímavá bude aj hudobná dramaturgia, v ktorej odznejú časti diel Ludwiga van Beethovena, Au Bordela, Johannesa Brahmsa, Antona Brucknera, DJ Cheb I Sabbaha, Antonína Dvořáka, Gabriela Faurého, Gustava Mahlera, Igora Matvijenka, Michala Novinského, Erika Satieho, Alexandra Schiffgena, Bedřicha Smetanu, Svetozára Stračinu, Giuseppe Verdiho a Edith Piaf.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.