28.02.19

Ondrej Šoth: Keby bol Američan, natočili by o ňom veľkofilm

foto: tasr

V piatok 15. marca sa na javisko Historickej budovy Štátneho divadla Košice po desiatich rokoch vráti multimediálne tanečné divadlo M. R. Štefánik.  

Choreograf a režisér Ondrej Šoth stvárni život jednej z najvýznamnejších postáv československej, ale aj európskej histórie - už po druhý raz. Nový autorský projekt vzniká pri príležitosti 100. výročia smrti Milana Rastislava Štefánika. 

reklamná správa

Nový pohľad

„Keď sme v roku 2009 pripravovali inscenáciu o Štefánikovi, bola vôbec prvou v divadlách na Slovensku a myslím si, že sme ňou inšpirovali veľa tvorcov. Aj odvahou, že sme sa do toho vôbec pustili. Zaujímavosťou Štefánika je, že jeho životný príbeh, najmä z hľadiska vzťahu k otcovi, matke a rodine, je veľmi podobný príbehu Exuperyho či Franza Kafku. To sú veľmi zvláštne spojenia osobností, ktoré vychádzali z nie práve harmonického rodinného prostredia. Štefánik bol medzinárodný človek a mne osobne je ľúto, že jeho história a najmä koniec jeho života sa dodnes manipuluje. V histórii Slovenska nepoznám hlbší príbeh ako je jeho a viem si predstaviť obrovský veľkofilm, ktorý by už určite bol natočený, keby bol Američan. U nás sa to dodnes nestalo. V roku 2009 ma k vzniku inscenácie inšpirovali poznatky z kníh, múzeí, ale aj archívov, ktoré sme navštívili vo Francúzsku. Ale po desiatich rokoch je aj môj pohľad iný a tým pádom bude mať aj nový Štefánik inú tvár,“ hovorí o pripravovanej inscenácii Ondrej Šoth, ktorý si do svojho tímu prizval osvedčených spolupracovníkov. 

Beethoven aj Piaf

„Na scenári spolupracoval so Zuzanou Mistríkovou, choreografie okrem Šotha pripravujú Maksym Sklyar a Marek Šarišský, scénu vytvoril Juraj Fábry a kostýmy Andrii Sukhanov. Súčasťou multimediálneho projektu bude aj film Pavla Barabáša v Šothovej réžii,“ prezrádza Svjatoslav Dohovič, web editor a PR Štátneho divadla. Dodal, že zaujímavá bude aj hudobná dramaturgia, v ktorej odznejú časti diel Ludwiga van Beethovena, Au Bordela, Johannesa Brahmsa, Antona Brucknera, DJ Cheb I Sabbaha, Antonína Dvořáka, Gabriela Faurého, Gustava Mahlera, Igora Matvijenka, Michala Novinského, Erika Satieho, Alexandra Schiffgena, Bedřicha Smetanu, Svetozára Stračinu, Giuseppe Verdiho a Edith Piaf. 

reklamná správa

Čítajte viac: divadlo

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím