Osmičková jeseň bude bohatá na kultúru
Tento osmičkový rok si pripomíname niekoľko významných udalostí z našej histórie. Vznik prvého spoločného štátu s Českom (1918), Viedenskú arbitráž (1938) či vpád okupačných vojsk (1968).
Kultúrne inštitúcie v Košiciach preto spolu s košickou župou pripravili viacero výstav a koncertov pod spoločným názvom Osmičková jeseň v Košickom samosprávnom kraji.
Štátna filharmónia Košice prispeje koncertom, ktorý sa bude konať netradične v Dóme sv. Alžbety. Bude spojením českých a slovenských umelcov.
[ad][/ad]„Za slovenských je to naša Štátna filharmónia, za českých dirigent Leoš Svárovský a slovenský tenorista, ktorý roky žije v Prahe, Štefan Margita. Zvolili sme výber zo svetového repertoáru, ale aj zo slovenských a českých skladieb. Znieť budú aj Dvořák, Fibich, Moyzes a Suchoň. Záver koncertu bude patriť Suchoňovej Aká si mi krásna v podaní Štátnej filharmónie a Košického speváckeho zboru učiteľov,“ približuje riaditeľ filharmónie Július Klein.
Koncert v galérii
Koncert si pripravila aj Východoslovenská galéria. Vystúpi Matej Benko Quintet s Ondřejom Rumlom.
„Svojím citlivým prístupom k prerábke niektorých skladieb v jazzovej forme získali aj ocenenie Zlatá doska,“ hovorí Dorota Kenderová, riaditeľka Východoslovenskej galérie. Podľa nej koncert v historickej sále východoslovenskej galérie bude zaujímavý aj preto, že práve tu sa v roku 1945 podpisoval Košický vládny program, ktorý založil režim považovaný za predstupeň budúceho komunistického politického systému.
Neskôr na jeseň pripravuje galéria aj výstavu. „Sústredíme sa v nej na obdobie od roku 1890 až 1918, ktoré sa nazýva aj dlhé 19. storočie, a snažíme sa dať predstavu o živote v meste. Chceme ukázať zásadnú spoločenskú zmenu, ktorá nastala po tomto krátkom období,“ dodáva Kenderová.
Na výstavu už majú vybraných zhruba sto diel. Niekoľko vzácnych zapožičala Maďarská národná galéria v Budapešti.
Aj o ľahkých ženách
Obdobie prvej republiky bolo určujúcim aj pre Východoslovenské múzeum, ktoré sa v tom čase stalo prvým štátnym múzeom a kultúrnym a osvetovým centrom.
„Pripomenieme si to veľkou reprezentatívnou výstavou v spolupráci so Štátnym archívom v Košiciach. Vystavíme dokumenty z ich zbierok, ale aj zo súkromných zbierok. Napríklad dokumenty o činnosti polície, ktoré evidujú aj to, kde sa v tom období predávali ľahké ženy,“ približuje Robert Pollák, riaditeľ Východoslovenského múzea.
Z unikátnych fotografií spomína snímku obelisku, ktorý bol postavený v parku medzi divadlom a Urbanovou vežou. Bude na všetkých prezentačných materiáloch k výstave.
– Koncert skupiny Matej Benko Quintet s Ondřejom Rumlom vo Východoslovenskej galérii
– Koncert Štátnej filharmónie Košice v Dóme sv. Alžbety
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.