Otvor ma a vyraz do ulíc! Spoznáš netušenú krásu
Pred Vianocami uviedlo kníhkupectvo Artforum na knižný trh novú, zvláštnu publikáciu o Košiciach. Presnejšie, o povojnovom umení v košických uliciach. Hoci na prvý pohľad pripomína už takmer kultovú knižku KSC Kód/Cod a v jednom z autorov sa s ňou aj spája, je iná.
Atlas sôch svojim čitateľom celkom seriózne otvára dvere do ulíc Košíc ako jednej z najväčších verejných galérií umenia na Slovensku. Akoby hovoril: Vyrazte do ulíc, nefrflite a spoznávajte toto skvelé mesto.
Zobuďte sa!
Tí, ktorí poznajú predchádzajúcu knihu Miša Hudáka a jeho láskavo-neláskavý absurdno-realistický pohľad na naše mesto, možno čakali niečo podobné. „Týchto ľudí asi sklamem. Všetko, čo vo Východnom pobreží robíme, má svoju formu. Niekedy je to knižka, niekedy festival alebo prednáška, inokedy iba jediná fotka. Ale odkedy existujeme, snažíme sa ľudí „fackať“, nech sa zobudia, prestanú fňukať, pozrú sa okolo seba a zodvihnú hlavy,“ povedal M. Hudák.
Spolu s Dankou Bodnárovou, ktorá je autorkou všetkých kresieb i máp v knižke, ponúkli niečo, čo v Košiciach chýbalo. Zachytili a zmapovali 250 sôch, reliéfov, mozaík či fontán, ktoré v našom meste vznikli po II. svetovej vojne, a ktoré vytvorila vyše stovka autorov.
Nečítajte, hľadajte!
Pre výber zvolili základný vzorec – povojnové diela vo verejnom priestore, nachádzajúce sa výlučne v exteriéri. Nenájdete tam umelecké artefakty z interiérov, ani pamätné tabule, sakrálne a náhrobkové diela, ani street-artové či muralistické práce. Tie sa možno dočkajú samostatnej knižky.
Zozbierali však artefakty, na ktoré človek narazí, keď sa jednoducho prechádza po Košiciach. Netradičnou formou bez fotografií, iba nákresom a uvedením základných faktov a súradníc, pozývajú do mesta: „Táto knižka je na to, aby ste ju zobrali a vyrazili do ulíc. Myslíme si, že ľudia by mali čas tráviť v meste, nie čítaním o meste,“ vysvetlil M. Hudák. Faktom je, že nadviazali na prácu mnohých, ktorí sa pred nimi pustili do neľahkej úlohy zmapovať množstvo občas nenápadných diel, ktoré sa zabudnuté ukrývajú na sídliskách či okrajových častiach mesta.
Jednou z takých je Horiaci vták juhoslovanského sochára Nándora Glida z roku 1970, ktorý sa ocitol na obálke. Kým ho Danka našla, pokojne zarastený hrdzavel v areáli U. S. Steelu, niekdajších železiarní, ktoré v 60. a 70. rokoch minulého storočia organizovaním sochárskych sympózií, „zaobstarali“ mestu aj ďalšie pozoruhodné monumentálne sochy.
Najväčšia galéria vo verejnom priestore
Pripomenul to aj jeden zo spoluautorov úvodných príhovorov, pamiatkar Juraj Gembický: „Už pred nami na tejto téme pracovalo veľa ľudí z rôznych inštitúcií, najmä z Východoslovenskej galérie, ale aj magistrátu mesta či z nášho pamiatkového úradu. Každý tieto diela zo svojho pohľadu mapoval, dokumentoval a zaujímal sa o nich, takže vznikli veľké databázy, ktoré sa teraz začali otvárať. Osobitne chcem vyzdvihnúť Dokumentačné centrum Východoslovenskej galérie v Košiciach, vďaka ktorému je kniha bohatšia o mnohé identifikované diela a spresnené údaje. Stala sa tak prvým sprievodcom, ktorý možno ukáže cestu k vnímaniu toho, že sme veľmi bohatým mestom, ktoré má jednu z najväčších otvorených galérií vo verejnom priestore.“
Sprievodca Milan Kolcun, ktorý v úvode ponúka spomienky na svoje detstvo s košickými sochami, prínos oboch autorov vyzdvihol síce nespisovne, ale s úsmevom: „Mám doma plno atlasoch, ale Atlas soch budem mať až teraz. A som rád, že Atlas soch má svojich tvorcoch, pretože bez nich by nebol ničím.“
Čo je Východné pobrežie
Ak to chcete vedieť, v úvode knižky ho sami autori približujú takto: „Východné pobrežie, je keď tu (ukazujúc na hlavu) tušíte, že by ste mali ísť ďalej a hľadať niečo lepšie, ale tu (ukazujúc na hruď) cítite, že toto je váš domov.“
Atlas sôch v skratke
- 284 strán a 250 diel (sôch, reliéfov, mozaík či fontán), ktoré vznikli v povojnovom období v Košiciach - diela sú kreslené, označené iba názvom, menom autora, rokom vzniku a súradnicami - dvaja autori - Mišo Hudák (duša) a Danka Bodnárová (forma ) - päť príhovorov - Peter Beňo (tvorca, sochár), Milan Kolcun (sprievodca, prieskumník), Juraj Gembický (bádateľ, pamiatkar) + obaja autori vydavateľ - Východné pobrežie a Creative Industry Košice
Foto 1 a 2: Veronika Janušková
Foto 3: Gabriel Oprendek
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.